بازی مسیر

دسترسی به بازی :
این بازی برای کدام گروه سنی طراحی شده است ؟
فایل قابل دانلود بازی:
کدام مهارت های شناختی در این بازی تمرین می شود؟

برای این بازی شما به مقداری مقوا، ماژیک، طلق که میتواند رنگی یا بی رنگ باشد و نیز یک قیچی و خط کش احتیاج دارید.

از مقوا مربعهایی هم اندازه ببرید. برای مثال شما مربعهایی چهار در چهار سانت ببرید و همین کار را با طلقها نیز انجام دهید. حالا روی مربعها با ماژیک خطوط متفاوتی بکشید. این خطوط میتوانند صاف، زیگزاگ، منحنی، کج و یا اریب باشند.نکته مهم در ترسیم خطوط این است که باید شروع و پایان خطوط دقیقا تا لبه مربعها امتداد پیدا کند. وقتی این کار تمام شد روی هر مربع یک طلق بگذارید و با ماژیک همان خطی را که روی مقوا کشیده‌اید را روی طلق نیز بکشید و اصطلاحا آن را کپی کنید.

نحوه انجام بازی شناختی مسیر:

برای بازی شما میتوانید از کودک بخواهید که طلق مربوط به هر مربع را یافته و آنها را طوری روی هم بگذارد که کاملا بر هم قرار بگیرند. بازی را با چند خط ساده شروع کنید و به تدریج بازی را با تعداد بیشتر ادامه دهید.

در این بخش بازی کودک درکی از شباهتها و تفاوتها و نیز چرخش یک مربع برای رسیدن به تطابق درست را درک خواهد کرد.

همینطور میتوانید از کودک بخواهید که با کارتها و طلق‌ها یک فضای بسته درست کند. به طوری که سر خط هر چهار گوش به چهار گوش دیگر وصل باشد. در این صورت خطها با هم یک فضای بسته درست می کنند. از کودک بخواهید طوری این کار را انجام دهد که از تمام کارتها استفاده کرده باشد. می توانید برای کودک داستانی بگویید. مثل اینکه یک ماشین کوچک در این مسیر در حال حرکت است و به جاده ای برای حرکت نیاز دارد. آن را برایش با این کارتها درست کن.
همینطور میتوانید از کودک بخواهید تنها با خطوط خاصی این کار را انجام دهد. مثلا تنها با خطوط شکسته میتواند یک فضای بسته درست کند.

در این بازی کودک چه چیزی فرا می گیرد؟

در این بازی کودک بیش از هر چیز تمرین درک شباهتها و تفاوتها را خواهد داشت. این کار مرحله اول تمرین تفکر است. همینطور کودک به تمرین مفاهیم ریاضی می پردازد. این بازی در عین حال تمرین خوبی برای عضلات دست کودک است. بازی مسیر برای کودکان چهار تا هفت سال طراحی شده است.

نکته بازی مسیر:

هر چه کودک کوچکتر است توصیه می شود اندازه مربع‌ها بزرگتر باشد که به راحتی بتواند آنها را بچیند و یا با هم انطباق دهد اما هر چه کودک بزرگتر می‌شود می‌توان اندازه آنها را کوچکتر کرد.

مطالعه نمایید:

سایر مطالب
انعطاف پذیری شناختی

انعطاف پذیری شناختی

انعطاف پذیری شناختی چیست؟ انعطاف پذیری شناختی کمک می‌کند تا با چالش‌ها و تغییرات زندگی به بهترین شکل ممکن سازگار شویم. این مهارت به افراد

Read More »
این مطلب را برای دوستان خود به اشتراک بگذارید:
به اشتراک گذاری بر روی email
به اشتراک گذاری بر روی skype
به اشتراک گذاری بر روی linkedin
به اشتراک گذاری بر روی telegram
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.