بازی مکش

بازی مکش بازی برای کودک پنج تا نه ساله
بعضی از بازیها بسیار ساده و کم دردسر هستند و به سادگی میتوان آن را در هر خانه ای اجرا کرد. بازی مکش یکی از همان بازیهاست.تنها وسایل مورد نیاز شما در این بازی یک نی و مقداری کاغذ است. از کودک بخواهید با مکیدن هوا از طریق نی و نگهداشتن آن روی یک کاغذ، آن را بلند کرده و در سبد یا ظرفی بیاندازد. این بازی به صورت گروهی نیز قابل اجراست. بازی مکش با هدف تقویت و تمرین تنفس عمیق، ‌کنترل هیجانات برای کودکان، انعطاف پذیری شناختی، انجام یک کار هدفمند برای گروه سنی پنج تا نه سال طراحی شده است.

بخش تکمیلی بازی مکش:

بازی مکش بازی تمرین تنفس عمیق است. کاری که به بچه ها در کنترل هیجاناتشان کمک می کند. در این بازی نیز کودک نیازمند است تا نفس خود را برای لحظاتی نگهدارد تا کار رساندن کاغذ به هدف به إتمام برسد. نگهداشتن نفس به دنبالش کشیدن نفس عمیق را خواهد داشت. هر چه کودک بتواند عمیق تر نفس بکشد مدت زمان طولانی تری میتواند کار مکش را انجام دهد.

به کودک مقداری کاغذ بدهید. می توانید از او بخواهید آنها را به مربعهای کوچک پنج در پنج سانتی متری ببرد. حالا یک نی برداشته و به کودک  نشان دهید که با مکیدن هوا میتوانید یک کاغذ را بلند کرده و در هوا نگهدارید. سپس این کاغذ را درون یک بشقاب یا ظرف با رها کردن نفس بیاندازید. حالا یک نی تمیز دیگر به او بدهید و از او بخواهید تعداد مشخصی از کاغذها را به ظرف دوم منتقل کند. این بخش از بازی برای کودکان کوچکتر مناسب است.

بازی مکش بازی برای کودک پنج تا نه ساله

در صورتی که بازی برای کودک جذاب بود میتوانید مسیر رسانیدن کاغذها به ظرف را به تدریج افزایش دهید. مثلا برای بار اول کمتر از یک متر و مرحله بعدی سه متر و مرحله بعد بیشتر. برای کودکان شش سال به بالا میتوانید این بخش را انجام دهید.

در صورتی که این بازی را به صورت گروهی انجام می دهید باید به هر فرد یک نی بدهید . هر فرد در فاصله مشخصی از دیگری می ایستد و همانند دوی امدادی وظیفه دارد تا کاغذ را با مکش به نفر بعدی برساند. نکته مهم این است که نفر بعدی باید کاغذ را با نی از فرد قبلی بگیرد. اجازه دست زدن به کاغذ وجود ندارد. این مرحله سخت ترین لحظه بازی خواهد بود. امکان افتادن کاغذ وجود دارد. در صورتی که دو گروه هم زمان با هم بازی کنند گروهی که زودتر کار را انجام داد برنده است. برای کودکان هشت و نه ساله مناسب است.

میتوانید برای کودکان مدل دیگری از بازی را با حرکت و جنبش کمتری نیز انجام دهید. با لگوها یک ردیف رنگی یا ستون رنگی بچینید. مثلا سه لگوی آبی، یک قرمز و دو زرد را روی هم بگذارید و از کودک بخواهید همین ترتیب رنگی را به همان طریق مکش هوا و کاغذهای رنگی انجام دهد. این بخش از بازی برای کودکان هفت، هشت و نه ساله مناسب است.

نکته:

بهتر است برای رعایت بهداشت مراقب باشید که هر فرد از نی خود استفاده کند.

گاهی سر نی ها کمی انحنا دارد که باعث می شود به خوبی به صفحه کاغذ نچسبد و کودک نتواند کاغذ را با مکیدن هوا به درستی بلند کند. در این صورت با قیچی لبه آن را صاف کنید.

مطالعه نمایید:

سایر مطالب

Baby Games for 1+ Toddlers

بازی های کودکانه برای کودکان نوپا این برنامه جزو بازی های شناختی است که برای نوپایان و کودکان پیش دبستانی طراحی شده است. و زیر

Read More »

AutiSpark: Games for Kids with Autism

اوتی اسپارک، یک برنامه آموزشی مناسب برای کودکان مبتلا به اوتیسم است. این برنامه با بازی های ویژه و تحت نظارت متخصصان این حوزه طراحی

Read More »

Khan Academy Kids

آکادمی کودکان “کان” این برنامه، یک اپلیکیشن آموزشی مناسب برای کودکان است. هدف این برنامه رشد و ارتقای سطح علمی کودکان است و اینکه شما

Read More »
این مطلب را برای دوستان خود به اشتراک بگذارید:

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کیبورد خود را برای روی زبان انگلیسی قرار دهید

کیبورد خود را برای روی زبان انگلیسی قرار دهید

کیبورد خود را برای روی زبان انگلیسی قرار دهید

ارسال مجدد کد یکبار مصرف (00:30)

کیبورد خود را برای روی زبان انگلیسی قرار دهید

ارسال مجدد کد یکبار مصرف(00:30)