خانه / گروههای سنی / بازی مکعبها
بازی مکعبها
بازی مکعبها بازی برای کودک سه تا نه ساله

بازی مکعبها

بازی مکعبها مثل بازی لگو یک بازی خلاقانه و آزاد است. انواع مدلهای چوبی و پلاستیکی سخت دارد و گاهی رنگی و گاهی به صورت خودرنگ ارايه می شود. اما گاهی در عین سادگی کودک نمی داند با آن چه کند و هنوز به تنوعی چیزهایی که می توان با آن ساخت وجود ندارد. ممکن است شما از خرید یک اسباب بازی نیز انتظار بیشتری داشته باشید یا بخواهید کودک را به نوع دیگری سرگرم کنید. بازی مکعبها (اینجا ببینید) یکی از آنهاست که می تواند به عنوان یک بازی کارتی با هدف تقویت توجه و تمرکز، تمرین تجسم فضایی، بهبود خلاقیت،‌ تقویت حافظه کاری برا ی گروه سنی سه تا نه سال قابل استفاده است.

پیش از شروع بازی به کمی کار نیاز داریم. کارتهایی با مقوا یا حتی کاغذ ببرید. اندازه کارتها بسته به سن کودک و آنچه قرار است بسازید میتواند متفاوت باشد. بهتر است در حالت کلی هر ورق A4 را به دو تا سه قسمت تقسیم کنید. برای کار به یک خودکار و مداد رنگی نیز نیاز دارید. یک مکعب بردارید. آن را در وسط کارت بگذارید و دور تا دور آن را با خودکار بکشید. هر رنگی که این مکعب هست شما آن را به همان رنگ، رنگ کنید. می توانید از کودک برای این بخش کمک بگیرید.

حالا دو مکعب بردارید و آنها را در کنار هم روی کاغذ بدون فاصله بگذارید و دور تا دور آن را بکشید و بعد از برداشتن یک مکعب خط فاصل بین آن دو را نیز ترسیم کنید. حالا دوباره آن را رنگ کنید. بار بعدی دو تکه دیگر بگذارید این بار اما شکل یکی از آنها گرد یا مستطیل یا هر شکل دیگری باشد. دوباره همان مسیر را انجام دهید. می توانید کارتها را بر اساس آنچه ترسیم می کنید شماره بندی کنید . این کارتها از ساده به سخت طراحی می شوند و کودک می تواند بعدها بدون حضور شما با گذاشتن هر کارت همان مسیر بازی را طی کند.

هر بار تعداد مکعبهای مورد استفاده را یکی افزایش دهید و سعی کنید شکلهای بیشتری با آن بسازید و دور تا دور هر مکعب در سازه را کامل بکشید. بعد از ترسیم حداقل ده کارت به همین شکلمی توانید خط فاصل بین مکعبها را حذف کنید. بهتر است این کار را از کارتهای سه تایی به بعد انجام دهید.دو تا سه کارت از مکعبهای سه تایی را با خط فاصل بکشید و دو تای دیگر را بدون خط فاصل. ادر این صورت کودک آزادی در انتخاب رنگ و حتی انتخاب شکل (به جای برداشتن دو مکعب مربع یک مکعب مستطیل بردارد) آنها دارد به شرط اینکه آنچه می سازد با کارت منطبق باشد.

به مرور شکلها را پیچیده تر کنید. و کم کم فقط حاشیه بیرونی هر کارت را ترسیم کنید. در این صورت اگر شما از ۵ قطعه برای ساخت یک مربع بزرگ استفاده کرده اید در کارت تنها شکل یک مربع بزرگ دیده می شود.

پس از تهیه کارتها زمان بازی فرا می رسد.

شروع بازی مکعبها:

حالا زمان بازی است. کارت شماره یک را مقابل کودک بگذارید تا بر اساس آنچه شما کشیده اید عمل کند. کودک می تواند مکعبی را که یافته دقیقا روی کارت شما و در داخل حاشیه بگذارد یا میتواند آن را بیرون از کارت و روی زمین درست کند. آز آنجا که اندازه آنچه کشیده اید دقیقا مشابه مکعبهای اصلی است برای کودکان تا شش و هفت ساله کمک بسیار خوبی خواهد بود که مطابق الگو عمل کنند.

هر بار پس از انجام درست کار توسط کودک او را تشویق کرده و کارت بعدی را مقابل او بگذارید.

این بازی را می توان تا حدی ادامه داد که کودک علاقمند ادامه بازی است و یا خسته نشده است و همچنان علاقمند به یافتن مسیر تازه ای برای درست کردن شکل مورد نظر در کارت است.

یک بخش سخت تر برای بازی و در روزهای بعدتر می توانید در نظر بگیرید. در این صورت یکی از کارتهای ساده را از میان کارتها به کودک برای ۵ ثانیه نشان دهید و سپس کارت را برگردانید و از کودک بخواهید شکلی را که دید با مکعبها بسازد. کار را با کارتهای ساده حتما شروع کنید و کم کم به سمت کارتهای متوسط و بعد پیچیده بروید. هر چه کارتها به سمت پیچیده تر می‌روند مدت زمان نشان دادن کارت به کودک بیشتر خواهد شد.

پیشنهاد میشود بازی جایابی را نیز انجام دهید.

 

نمونه کارت بازی مکعبهانمونه

 

نکات بازی:

در صورتی که کودک شما تا زیر شش سال است بهتر است همچنان از رنگها برای کارتها استفاده کنید اما بدون خط فاصل.

اگر کودک شما بزرگتر از هفت سال است بهتر است شکلهای ترسیمی شما در اندازه واقعی نباشد. میتوانید یک شکل پیچیده بسازید و همان شکل را روی کارت بکشید. کودک باید همان شکل را بازسازی کند.

وقتی کودکان شما به اندازه کافی روی این بازی مسلط شده و آن را به خوبی فرا گرفتند می توانید بازی را به صورت دو یا چند نفره و به صورت زمان بندی انجام دهید. در این صورت یک کارت متوسط در میان حلقه بچه ها می گذارید و از آنها می خواهید با سرعت هر چه تمامتر و کاملا مشابه کارت عمل کنند.

یک نمونه مناسب از همین بازی توسط مجموعه عسل نشر (بازی ذهن برتر ) برای کودکان تولید شده است. 

 

نمونه پیچیده تر بازی مکعبها

درباره‌ی فاطمه موسوی بصیرت

همچنین ببینید

بازی تیز گوش

بازی تیز گوش

برای بازی تیز گوش به یک صفحه شطرنجی نیاز دارید. این صفحه را می‌توانید خودتان …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site is protected by wp-copyrightpro.com