بازی پیش خدمت یک دستی

بازی پیش خدمت یک دستی با هدف تقویت مهارت شنیداری و توجه و تمرکز کودک سه تا شش سال است
این بازی مناسب روزهای گرم و طولانی تابستان است و بهترین مکان برای انجام آن فضای باز یک حیاط یا پارک خواهد بود. بردن یک لیوان پر آب در مسیری مشخص بدون ریختن و یا افتادن کاری است که کودک در این بازی انجام خواهد داد. برای بازی به ابزار زیادی احتیاج نیست . یک لیوان، بشقاب و مقداری آب تمام وسایل این بازی هستند. بازی پیش خدمت یک دستی با هدف تقویت توجه و تمرکز، تقویت مهارت شنیداری و تقویت مهارتهای حرکتی برای گروه سنی سه تا شش سال طراحی شده است.

بخش تکمیلی بازی پیش خدمت یک دستی:

برای کودکان سه و چهار ساله مسیری را  انتخاب کنید که مانعی نداشته باشد. ترجیحا مسیری صاف و هموار و البته ایمن. در وسط  بشقاب یا سینی یک لیوان قرار دهید و آن را تا نیمه پر کنید. از کودک بخواهید در ابتدای مسیر بایستد و طوری حرکت کند که بدون ریختن آب به نقطه پایانی مسیر برسد. در این مرحله نیازی به عجله و یا دویدن نیست و همینکه کودک مسیر را بدون ریختن آب طی کند کافی است.

در مرحله بعد و برای بچه های بزرگتر (اگر کودک چهار ساله شما نیز علاقمند بود  میتواند این بخش را انجام دهد)، مقدار آب درون لیوان را به سه چهارم آن افزایش دهید. از کودک بخواهید بدون ریختن آب یا افتادن لیوان مسیر را با سرعت بیشتری طی کند. این کار را میتواند با بلند تر برداشتن گامها و یا حالت دویدن انجام دهد. پس از انجام این مرحله، لیوان را از آب پر کنید و از کودک بخواهید مسیر را با سرعت به انتها برساند. در بازی کودک تنها با یک دست باید سینی را نگهدارد و نمیتواند از دست دیگر برای نگهداشتن لیوان استفاده کند.

مرحله بعدی بازی با افزودن یک پر به لیوان آب انجام خواهد شد. هدف این است که کودک توجه اش را همزمان به دو بخش تقیسیم کند. حالا روی آب درون لیوان، یک پر یا یک تکه کاغذ قرار دهید. به کودک بگویید در حین دویدن و رسیدن به انتهای مسیر باید حواست به این پر نیز باشد و اگر از لبه بالایی لیوان(لبه دورتر لیوان نسبت به کودک) به سمت وسط لیوان حرکت کرد، باید با فوت کردن آن را به جای اولش برگردانی و خود را به انتهای مسیر برسانی.

میتوانید برای کودکان شش ساله یک مرحله دیگر نیز برای سختی بیشتر کار به بازی اضافه کنید. از موبایل خود یک موسیقی پخش کنید. به کودک بگویید به صدای موسیقی که پخش می شود نیز توجه داشته باشد و هر زمان که موسیقی قطع شد باید بایستی و تا زمانی که مجددا موسیقی پخش شود بدون تکان باقی بمانی. به محض شنیدن مجدد موسیقی حرکتت را ادامه بده. در صورتی که پر را در این مرحله نیز استفاده میکنید به او بگویید که درهمه حال باید مراقب حرکت پر در آب باشد.

نکته:

در بازی پیش خدمت یک دستی بهتر است از لیوانهای پلاستیکی و یک بار مصرف استفاده کنید. تا کمترین احتمال آسیب به کودک در صورت افتادن و یا شکستن وجود داشته باشد.

این بازی را میتوانید به صورت گروهی نیز انجام دهید. به خصوص  با مشارکت اعضاء خانواده در بازی، روابط اجتماعی کودک تقویت می شود.

مطالعه نمایید:

سایر مطالب
انعطاف پذیری شناختی

انعطاف پذیری شناختی

انعطاف پذیری شناختی چیست؟ انعطاف پذیری شناختی کمک می‌کند تا با چالش‌ها و تغییرات زندگی به بهترین شکل ممکن سازگار شویم. این مهارت به افراد

Read More »
این مطلب را برای دوستان خود به اشتراک بگذارید:
به اشتراک گذاری بر روی email
به اشتراک گذاری بر روی skype
به اشتراک گذاری بر روی linkedin
به اشتراک گذاری بر روی telegram
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.