بازی چرخش

بازی چرخش بازی تجسم فضایی است. این کلمه را احتمالا بارها و بارها شنیده اید. تجسم فضایی یک مولفه هوش به حساب می آید و در ارزیابیها و تستهای هوشی یا حتی بحث هوشهای چندگانه درباره آن میتوانید بخوانید. دانش و توان ور روفتن با ابزارها و ساختن یک حجم پیچیده با لگو ها  میتوانید نمونه ای از برخورداری از این هوش باشد. آنچه در این بازی بیش از هر چیزی به آن خواهیم پرداخت تمرین مهارت تجسم فضایی در بازی است.

برای بازی چرخش پیش از هر چیز سن مهم است. در صورتی که دارید با یک کودک هشت ساله بازی را انجام میدهید آنچه به عنوان وسیله بازی در نظر گرفته می شود یک مدل ساده خواهد بود و هر چه کودک بزرگتر می شود میتواند شکل استفاده شده پیچیده تر باشد.

بازی چرخش برای کودک هشت و نه ساله:

یک شکل ساده مثل یک صورت بکشید. لزوما نیازی نیست که صفحه گرد باشد و یا تقارن را حفظ کنید. برای این صورت دهان یا دماغ را در گوشه ای از آن ترسیم کنید. به کودک بگویید من چشمهایت را با یک چشم بند می بندم و تو باید این تکه چسب را روی دماغ یا دهان شکل بچسبانی. می توانید شکل را روی میز یا روی دیوار بگذارید. بعد از انجام کار توسط کودک چشمهایش را باز کنید تا آنچه را انجام داده است ببیند. یک یا دو بار دیگر همین کار را تکرار کنید. در صورتی که کودک موفق بود به بخش بعدی بروید. در غیر این صورت بدون تغییر در زاویه شکل آن را روی دیوار بچسبانید و از کودک بخواهید مجددا دستور قبلی را انجام دهد.

از آنجا که در سال اول به کودکان ساعت آموزش داده می شود میتوانید بر اساس دانش ساعت بازی را با بچه های کوچکتر ادامه دهید. به کودک نشان دهید که وقتی من می گویم عقربه روی ربع ایستاده یعنی تصویر را به این شکل چرخانده ام. و در مقابل کودک تصویر را تا زاویه ۴۵ درجه یا همان ۱۵ دقیقه (دقیقه شمار) روی ساعت بچرخانید. حالا تو باید با چشم بسته تصویر را توی ذهنت بچرخانی و جای دهان را پیدا کنی و چسب را روی آن بچسبانی یا یک دندان برای آن بکشی. بعد چشمان کودک را ببندید و چرخش را انجام دهید.

می توانید در صورت نیاز در هر مرحله چشمان کودک را باز کنید تا نتیجه عملکردش را ببیند یا اینکه پس از چند دستور این کار را انجام دهید.

برای کودکان کوچکتر زوایای نود درجه، دویست و هفتاد و سیصد وشصت درجه را بر اساس ساعت می توانید انجام دهید.

بازی چرخش برای کودکان ده سال و بالاتر:

برای این گروه تصویر یا صفحه بازی را با پیچیدگیهای بیشتری همراه کنید. تصویر میتواند دارای دو دست باشد که هر کدام در جهت متفاوت از دیگری قرار گرفته باشند. انتخاب تصویر به عهده شماست. بازی را با همان مدل کودکان کوچکتر شروع کنید. یک یا دو بار پس از انجام این مرحله به مرحله بعدی بروید. برای این کودکان می توانید از زوایا به جای ساعت استفاده کنید.

در بخش اول فقط چرخش را در جهت عقربه های ساعت انجام دهید. یا از راست به چپ. اما در مرحله سخت تر بازی میتوانید جهت چرخش را نیز به کودک بگویید. مثلا به او بگویید چرخش در جهت عقربه ساعت و زاویه ۲۷۰ درجه است. حالا برای شکل دماغش را بچسبان.

بازی چرخش با هدف تمرین مهارت تجسم فضایی، تقویت مهارت حافظه، تقویت توجه و تمرکز برای کودکان هشت سال به بالا طراحی شده است. این بازی آنقدر پیچیدگی دارد که میتواند به عنوان یک چالش برای بزرگسالان نیز به کار رود.

نکته:

کودک نمی تواند برای یافتن زاویه درست از لمس کردن استفاده کند.

می توان بازی را با هیجان بیشتری به خصوص برای میهمانیها همراه کرد. شکل پیچیده تری ترسیم کنید و در روی شکل نقاطی را مشخص کنید و نام هدایای هر بخش را بنویسید. به افراد اجازه دهید که خوب شکل را ببینند و سپس چشمانشان را ببندید و از آنها بخواهید یکی از هدایایی که مد نظرشان است را انتخاب کنند. حالا زاویه و جهت شکل را اعلام کنید و در صورتی که فرد دقیقا جای هدیه را درست مشخص کرد میتواند هدیه اش را دریافت کند.

این مطلب را برای دوستان خود به اشتراک بگذارید:
به اشتراک گذاری بر روی email
به اشتراک گذاری بر روی skype
به اشتراک گذاری بر روی linkedin
به اشتراک گذاری بر روی telegram
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *