Search
Close this search box.

بازی چیستان

بازی چیستان بازی برای کودک سه سال به بالا
چیستان گفتن هیچ محدوده سنی مشخصی ندارد و برای همه گروههای سنی و بزرگسالان نیز این بازی جذاب است. در این بازی شما اشیایی را گرد‌آوری میکنید که بازی حول آنها شکل می گیرد. شناخت ویژگیهای اصلی و فرعی یک چیز و نیز تمرین تفکر از دستاوردهای این بازی ساده است.

بازی چیستان بسیار ساده است. یک سینی و تعداد زیادی از وسایل خرد و ریز و اسباب بازیهای کودک موضوع بازی خواهد بود. تنها کاری که باید انجام دهید این است که وسایل را به صورت پراکنده روی میز یا سینی بچینید به طوری که همگی در معرض دید کودک باشند. حالا در ذهنتان یکی از وسایل را انتخاب کنید و ویژگیهایی برای آن بگویید تا کودک بتواند حدس بزند آن وسیله چه چیزی می تواند باشد. در هنگام بیان ویژگیها طوری آنها را بیان کنید که پاسخ تنها به یکی از اشیاء اشاره کند. در غیر این صورت از کودک بپرسید که چه چیز دیگری می تواند با این ویژگیها پیدا کند.

در بیان ویژگیها می‌توان به موارد عمومی و اختصاصی اشاره کرد. بعضی از ویژگیها بین آنچه شما انتخاب کرده‌اید عمومی ترند. مثل رنگ، جنس، اندازه،‌ شکل و … اما بعضی اختصاصی ترند در این صورت تنها به یک ویژگی مشخص از یک شی اشاره دارد. مثل کاربرد، کارایی. وقتی از کودک سوال می پرسید اول از همه نیاز است که بدانید به کدام ویژگی وسیله اشاره کرده اید. معمولا ویژگی مشخص به یک وسیله بر می‌گردد و وسایل دیگر مگر از همان نوع را شامل نمی شود. مثلا یک وسیله نقلیه که در هوا حرکت می کند. و رنگ آن طوسی است نمی تواند شامل انتخاب کرگدن، ‌قاشق، موتور یا … شود چرا که یک ویژگی خاص را بیان کرده اید.

وقتی کودک سوال شما را شنید باید در میان سینی یا روی میز جستجو کند و آنچه که با ویژگیهای گفته شده مطابقت دارد را انتخاب کند. گاهی کودک تنها به یک شی اشاره می کند که پاسخ شما نیست . سعی کنید ویژگیهای خاص تری از آن وسیله را بیان کنید که کودک مجبور به فکر کردن بیشتر و جستجو شود.

می توانید بازی را با چند ویژگی در هر مرحله شروع کنید. مثلا در میان اشیا کرگدن را انتخاب کرده اید بگویید حیوان است، وحشی است. در این صورت کودک از میان تمام حیوانات موجود روی صفحه ممکن است چند مورد را انتخاب کند. حالا سعی کنید ویژگیهای بیشتری برای کرگدن بیاورید…مثلا یک شاخ دارد. انتخابهای کودک از میان وسایلی که پیش رو دارد مرحله به مرحله کوچکتر و کمتر می شود.

در هر مرحله از کودک بپرسید که آیا ممکن است چیز دیگری نیز پاسخ شما باشد. در این صورت شما زاویه و نوع نگاه کودک به محیط و دسته بندیهای ذهنی اش نیز آشنا می شوید. به استدلالهای کودک خوب گوش کنید.

بازی چیستان با هدف تمرین توجه و تمرکز، تمرین تفکر و مرور اطلاعات و دانش، تمرین حافظه شنیداری برای کودکان سه سال به بالا طراحی شده است.

برای کودکان شش سال و بالاتر می توانید بازی را نوبت بندی کنید. در این صورت کودک باید تلاش کند که ویژگی وسیله ای را برای شما بگوید و شما پاسخ را انتخاب کنید. این بخش از بازی را بهتر است پس از ۵ دور یا بیشتر از بازی و آشنایی کودک با روال کار انجام دهید.

بسیار خوب است که برای نشان دادن ویژگیهای عمومی و اختصاصی هر وسیله در زمانی که کودک سوال می پرسد تعداد وسایلی را که به موضوع سوال کودک می خورد انتخاب کرده و در مقابلتان بگذارید تا کودک را وادار به کوچکتر کردن دایره انتخابها بر اساس ویژگیهای اختصاصی شی کند.

نکات بازی چیستان:

بازی چیستان برای سه سال به بالا قابل اجراست نکته مهم در بازی این است که با توجه به مراحل رشد فکری کودک نکاتی را که می پرسید تعیین می شود. مثلا برای کودک سه ساله شما دارید دنبال یک شی قرمز رنگ می گردید که کنار هواپیماست. یا اینکه دنبال یک وسیله که با آن آب می خورید میگردید.

برای کودکان کوچکتر تعداد وسایلی که درون سینی قرار می گیرد کمتر اما تنوع آن از جهت دسته های مختلف بیشتر است. به طوری که کودک به راحتی بتواند بین آنچه می بیند انتخاب کند. هر چه کودک شما بزرگتر است تنوع وسایل و تعداد آن بیشتر می شود.

برای بچه های بزرگتر از هفت سال می توانید این بازی را به جای استفاده از وسایل به صورت کارتی و نوشته انجام دهید. تنوعی از کلمات را روی کاغذهای برش خورده کوچک بنویسید و آنها را در مقابل کودک بگذارید و بازی را با گفتن اینکه یک کلمه در ذهنتان است که …شروع کنید.

پیشنهاد می شود بازی جایابی را برای کودکان کوچکتر نیز انجام دهید.
Search

مطالعه نمایید:

سایر مطالب

بازی مجسمانه خرگوش

نویسنده بازی : فاطمه موسوی بصیرت دسترسی به بازی : رایگان خرید اشتراک این بازی برای کدام گروه سنی طراحی شده است ؟ بازی برای

Read More »
تمرین صبر با بازی ، بازی برای تمرین بازداری پاسخ

لیوانهای شفاف

نویسنده بازی : فاطمه موسوی بصیرت دسترسی به بازی : رایگان خرید اشتراک این بازی برای کدام گروه سنی طراحی شده است ؟ بازی برای

Read More »
این مطلب را برای دوستان خود به اشتراک بگذارید:

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *