Search
Close this search box.

بازی چی بود؟ کجا رفت؟

بازی چی بود؟ کجا رفت؟ برای کودک زیر یک سال
کودکان بیش از حد کنجکاوند و تلاش دارند تا در زمان بیداریشان تا حد امکان به این میل خود پاسخ دهند. از سوی دیگر والدین از هر حرکت و کنجکاوی کودک لذت می‌برند و سعی دارند با بازی‌های مختلف این کنجکاوی کودک را بیشتر کنند. یکی از بازی‌هایی که شاید در خانواده کمتر به آن پرداخته شده باشد و کمتر از بازی دالی موشه معروف است پنهان کردن یک وسیله آشنا در مقابل چشمان کودک و انتظار برای واکنش اوست. در بازی چی بود؟ کجا رفت؟ دنبال کردن هدف، تقویت عضلات بدن، تقویت قدرت پیش بینی، حل مساله، درک منظور و هدف دیگران، تقویت توجه و تمرکز، تقویت حافظه، ثبات شی، تمرین خداحافظی کردن مورد نظر ماست.

 

 در حالی که در نزدیکی کودک نشسته‌اید یکی از وسایل بازی کودک را که برای او جذاب است در دست بگیرید و به او نشان دهید. کمی با آن بازی کنید و آنرا در مقابل چشمان کودک حرکت دهید. سپس وسیله بازی را در زیر یک دستمال یا در پشت خود پنهان کنید. و از کودک بپرسید چی بود؟ کجا رفت؟ به واکنش کودک توجه کنید. آیا کودک با چشم رد وسیله را پیگیری می‌کند. آیا او به دستمال خیره شده و یا پشت شما را می‌نگرد؟ در این صورت شما توانسته‌اید کنجکاوی کودک را تحریک کرده و در عین حال او را وارد بازی کرده‌اید. اگر نگاه کودک به دستمال یا پشت سر شما ثابت ماند به آرامی وسیله بازی را از مکان خود بیرون بیاورید و دوباره آنرا در مقابل کودک تکان دهید و به او بگویید« آفرین …پیداش کردی، عروسک زیر دستمال بود».

در صورتی که کودک شما چهار دست و پا می‌تواند خودش را به اشیاء و وسایل برساند اسباب بازی را با همان مدل قبل اما کمی دورتر از دسترس کودک قرار دهید. کمی از کودک فاصله بگیرید و مثلا عروسکش را در حالی که در مقابل چشمانش حرکت می‌دهید پشت یک وسیله دیگر قرار دهید. مثلا پشت کوسن آنرا مخفی کنید. سپس از کودک بپرسید که عروسک کجاست؟ منتظر بمانید. آیا کودک با نگاه محل مخفی شدن عروسک را نگاه می‌کند؟ آیا به سمت آن حرکت می‌کند. کودک را در حین حرکت و نگاه تشویق کنید. به او بگویید آفرین ادامه بده… عروسک کجاست؟ در صورتی که کودک موفق به پیدا کردن عروسک شد تشویق بیشتری نمایید در صورتی که کودک از ادامه حرکت به سمت عروسک منصرف شد مجددا عروسک را از مخفیگاهش بیرون آورده و دوباره نظر کودک  را برای ادامه کار جلب نمایید.

 

نکته:

بازی چی بود؟ کجا رفت؟ را تا زمانی ادامه دهید که کودک نسبت به حرکت شما توجه نشان میدهد. در صورتی که کودک دیگر متوجه شما نیست و یا به جای دیگری متوجه شده و یا با اسباب بازی دیگری مشغول شده زمان پایان دادن به بازی است.

Search

مطالعه نمایید:

سایر مطالب
انعطاف پذیری شناختی

انعطاف پذیری شناختی

انعطاف پذیری شناختی چیست؟ انعطاف پذیری شناختی کمک می‌کند تا با چالش‌ها و تغییرات زندگی به بهترین شکل ممکن سازگار شویم. این مهارت به افراد

Read More »
این مطلب را برای دوستان خود به اشتراک بگذارید:

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *