خانه / گروههای سنی / بازی چی دیدی، چی کشیدی
بازی چی دیدی، چی کشیدی
بازی چی دیدی، چی کشیدی برای کودک شش تا دوازده سال

بازی چی دیدی، چی کشیدی

بازی چی دیدی، چی کشیدی با تمرکز روی حافظه کاری کودک شروع به کار می کند کشیدن آنچه که برای مدت زمان کوتاهی دیده و از مقابل چشمانش مخفی شده قالب اصلی بازی است اما این بازی روال سخت تری نیز دارد.

برای بازی امروز به یک مداد و کاغذ احتیاج دارید. برای شروع بازی چی دیدی، چی کشیدی شما روی یک کاغذ یک شکل کاملا ساده مثلا یک دایره با مداد بکشید. شکل را به کودک نشان دهید و سپس آن را از مقابل چشمان کودک دور کنید یا روی آن چیزی بگذارید تا مخفی شود. و از او بخواهید همانند آن چه که شما کشیده اید بکشد. می‌توانید شکل را مقابل کودک بکشید تا او شاهد نحوه کشیدن شما باشد. یا اینکه بدون اینکه کودک آن را ببیند شکل را بکشید و به کودک نشان دهید و از او بخواهید آنچه را دیده بکشد.

نکته:

۱- برای بچه های کوچکتر کشیدن نقاشی در مقابل چشمان آنها هم فرصت بیشتری برای به خاطر سپردن می دهد و هم نگرانی بابت نحوه کشیدن را در آنها کم می کند. اما برای بچه های بزرگتر بهتر است نقاشی تنها نشان داده شود بدون اینکه  کودک نحوه کشیدن را ببیند.

۲- می توانید نقاشیها را به صورت کارتهایی از قبل آماده کنید و در زمان بازی تنها کارتها را به کودک نشان دهید.

۳- اینجا مهارت نقاشی کودک مورد سوال نیست. اگر شما یک دایره کشیده اید و کودک شما دایره را نمی تواند کامل بکشد ولی آنچه کشیده همیشه به عنوان دایره معرفی می شود، مورد قبول است.

بازی را با شکلهای ساده مثل دایره، مثلث، خطوط مارپیچ و زیگزاک و … شروع کنید اما به تدریج شکلهای پیچیده تر مثل حیوانات، خانه ، گل ، خورشید، ابر و… ترسیم کنید.

پس از انجام این مرحله حالا سه کارت رنگی (یا حتی سه وسیله ساده در منزل مثل قاشق و چنگال، نمکدان) را به بخش قبلی اضافه کنید. به کودک بگویید وقتی کارت زرد (یا مثلا قاشق) را دیدی باید همان شکلی را که به تو نشان میدهم بکشی. سپس یک نقاشی به او نشان دهید و بلافاصله کارت زرد را نشان دهید. پس از تمرین کارت بعدی را نشان دهید و بگویید: وقتی کارت قرمز را دیدی (یا مثلا چنگال را دیدی) باید به جای شکلی که الان دیدی شکل قبلی را که دیدی بکشی. این بخش را نیز با کارت زرد و قرمز تمرین کنید. سپس کارت سوم را اضافه کنید. کارت آبی به کودک می گوید چیزی را که می بینی تنها ببین و به خاطر بسپار اما نکش.

 

حالا هر بار یک نقاشی به کودک نشان دهید و از او بخواهید آنچه می بیند را بر اساس دستور کارتها اقدام کند.

برای کودکان کوچکتر روز اول تنها بخش اول بازی یعنی کشیدن شکلها را انجام دهید و در روز بعدی بخش کارتها را به آن اضافه کنید.

برای کودکان بزرگتر مثلا ده سال به بالا بهتر است کار کشیدن را با شکلهای پیچیده تر شروع کنید و نیازی به ترسیم شکلهای ساده نیست. اگر کشیدن نقاشی برای شما سخت است می توانید از شکلهای خط و نقطه کمک بگیرید. همچنین روز اول بعد از کشیدن چند تصویر می توانید بخش کارتها را اضافه کرده و بازی را ادامه دهید.

 

بازی چی دیدی، چی کشیدی
می توانید این تصاویر را در اینترنت به راحتی جستجو کنید.

همینطور برای بچه های ده سال به بالا کارت قرمز می تواند به جای تصویر قبلی، دو تصویر قبل یا حتی سه تصویر قبل باشد… یا اینکه رنگ را در آن مورد سوال قرار دهید. یعنی از کودک بخواهید رنگ دو تصویر قبل تر را به خاطر بیاورد و بگوید.

بازی چی دیدی، چی کشیدی با هدف تمرین حافظه، تمرین بازداری پاسخ، تمرین انعطاف پذیری شناختی، تمرین توجه و تمرکز برای گروه سنی شش سال به بالا طراحی شده است.

چیزهای دیگری که در این بازی می توانید برای سخت تر شدن آن به کار بگیرید اندازه، بزرگی و کوچکی اجزاء نقاشی، رنگ، تعداد،  تنوع شکلها و … است.

درباره‌ی فاطمه موسوی بصیرت

همچنین ببینید

بازی تیز گوش

بازی تیز گوش

برای بازی تیز گوش به یک صفحه شطرنجی نیاز دارید. این صفحه را می‌توانید خودتان …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site is protected by wp-copyrightpro.com