خانه / گروههای سنی / بازی کدوم شکل
بازی کدوم شکل برای تمرین مهارتهای شناختی پیش دبستانیها
بازی کدوم شکل برای کودک چهار تا دوازده سال

بازی کدوم شکل

برای بازی کدوم شکل به مقداری مقواِی رنگی، تصاویر حیوانات و چسب احتیاج دارید. تصاویر حیوانات را از مجلات و کتابهای دور ریز گرد آوری کنید و بر اساس سایز و اندازه آنها شکلهای مقوایی را متناسب ببرید.

شکلهایی که برای کودکان استفاده می‌کنید بر اساس دانش کودکان می‌تواند متفاوت باشد. برای مثال شما میتوانید از مربع، دایره، مستطیل، مثلثِ، قلب، ستاره، بیضی، پنج ضلعی، شش ضلعی، ذوزنقه و …. برای انجام بازی استفاده کنید. اما اگر کودک چهار ساله شما تنها شکلهای مربع، دایره ، مثلث و ستاره را می شناسد از همین چهار شکل استفاده کنید و نه بیشتر.

برای بازی کدوم شکل همچنین به دو کارت رنگی برای انتقال قوانین به کودک نیاز دارید. برای مثال شما از رنگ زرد و بنفش برای بازی استفاده می‌کنید. رنگ زرد به کودک می‌گوید وقتی کارتی را دیدی فقط نام حیوانی را که می بینی بگو. مثل همیشه چند بار قانون را با کودک امتحان کنید و مطمئن شوید که قانون را فرا گرفته است.

حالا رنگ بنفش را به کودک نشان دهید و از او بخواهید فقط شکل کارتی که تصویر حیوان در آن قرار گرفته است را بگوید. در این صورت کودک باید بگوید دایره، مثلث یا مربع…

بعد از اینکه اطمینان پیدا کردید که کودک قوانین را به خوبی فراگرفته است حالا وارد بازی می شویم. به کودک کارت زرد را نشان می دهید و میگویید تا زمانی که رنگ کارت عوض نشده باید بر اساس این قانون پاسخ بدهی. کارت زرد چی میگفت؟ منتظر شوید تا کودک به حیوان اشاره کند. در این صورت شما چند کارت پشت هم به کودک نشان دهید و در میانه بازی کارت بنفش را وارد می‌کنید. حالا به کودک بگویید از اینجا بر اساس قانون بنفش باید عمل کنی. بنفش چی میگفت؟ منتظر شوید تا کودک به شکل اشاره کند. پس از این مرحله می توانید کار تغییر کارتهای زرد و بنفش را با سرعت بیشتری انجام دهید تا کودک به شما پاسخ دهد.

بازی کدوم شکل بسیار شبیه بازی کلمه یا حیوان است با این تفاوت که این بازی بیشتر برای گروه سنی پیش از دبستان طراحی شده که هنوز قادر به خواندن و نوشتن نیستند اما میتوان این بازی را با گروههای سنی بالاتر نیز انجام داد.

بازی کدوم شکل با هدف تمرین مهارتهای بازداری پاسخ، انعطاف پذیری شناختی، توجه و تمرکز، حافظه کاری برای کودکان چهار سال به بالا طراحی شده است.

بخش پیچیده تر بازی کدوم شکل:

در صورتی که این بازی را تمایل دارید برای بچه های بالاتر از هشت سال هم انجام دهید پس از انجام بخش اول بازی یک کارت آبی به بازی اضافه کنید. در این صورت هنگامی که رنگ آبی با رنگ زرد می آید، رنگ زرد می تواند به رنگ شکل بیرونی اشاره کند. یعنی کودک به جای اینکه تصویر حیوان را بگوید باید بگوید رنگ شکل بیرونی چه رنگی است. مثلا کارت شما یک قلب آبی رنگ است که در درون آن یک اردک چسبانده‌اید. کودک باید بگوید آبی. یعنی رنگ شکل بیرونی.

همینطور پس از تسلط کودک به قانون قبلی می‌توان قانون رنگ بنفش را نیز به رنگ حیوانی که می‌بیند تغییر دهید. برای این کار شما کارت آبی را همزمان با رنگ بنفش به کودک نشان می دهید. در این صورت مثلا در مثال بالا دیگر کودک نباید به اردک اشاره کند بلکه باید به رنگ اردک یعنی زرد اشاره کند.

در صورتی که هر چهار قانون را بتوانید در یک بازی به کار گیرید چالش بازی بسیار زیاد خواهد شد.

درباره‌ی فاطمه موسوی بصیرت

همچنین ببینید

بازی دکمه ها، ۳ تا ۶ ساله ها

بازی دکمه ها

برای بازی دکمه ها به تعدادی دکمه نیاز دارید. آنها شکلها و رنگهای مختلف، سایزها …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site is protected by wp-copyrightpro.com