بازی کلمه برنده

کم کم به روزهای مدرسه نزدیک می شویم. دغدغه جمعی از خانواده ها فراموشی مطالب آموخته شده توسط کودکانشان است. گروهی دیگر به دنبال پاسخ به این سوال هستند که  چگونه آنها را برای روزهای مدرسه آماده کنیم. در این بخش یک بازی برای تکرار و تمرین مطالب خواندنی و نوشتنی آموزش داده خواهد شد. این کار با استفاده از یک تاس و یک برگه کاغذ و مداد انجام می‌شود. قابلیت تغییر و تنوع در این بازی به حدی است که می‌تواند به عنوان ابزار آموزش در کودکان کوچکتر نیز به کار رود. بازی کلمه برنده با هدف  تقویت عضلات ظریف دست و دست ورزی، تقویت مهارت زبان آموزی، دقت دید، توجه و تمرکز، شناخت شباهت ها و تفاوتها برای گروه سنی پنج تا هشت سال طراحی شده است.
برای دسترسی به این محتوا عضویت ویژه مورد نیاز است.

بخش تکمیلی بازی کلمه برنده:

برای بسیاری از کودکان نوشتن و تمرین مطالبی که با آن مشکل دارند کار ساده‌ای نیست و معمولا این کار با اجبار همراه است. یک بازی ساده برای تمرین کلماتی که کودک در دیکته آن ضعیف است و یا تقویت کلمات جدید استفاده از تاس کلمات است.

یک تاس بردارید و روی آن کلماتی که نیاز به تکرار و تمرین دارد را در شش جهت آن بچسبانید. (میتوانید از یک جعبه مربعی برای ساخت تاس کمک بگیرید). روی یک برگه نیز همان شش کلمه را نوشته و در اختیار کودک قرار دهید. به کودک بگویید هر بار که تاس را می اندازد کلمه را بخواند و روی برگه در زیر آن کلمه علامت ضربدر بزند. این کار را تا حدی انجام دهد که ستون یک کلمه کاملا پر شده باشد. (میتوانید به جای علامت ضربدر اعداد یک تا ده را بنویسید تا کودک هر بار یکی از آنها را خط بزند) یعنی جایی برای علامت بیشتر نباشد و یا ده شماره آن کاملا پر شده باشد. در این صورت آن کلمه، برنده مسابقه است. می توانید بازی را دو نفره انجام دهید. هر بار تاس را بیاندازید و کلمه مورد نظر را در برگه علامت گذاری کنید. هر کس که زودتر ده شماره یک کلمه را پر کرد برنده بازی است. هر بار که تصمصم گرفتید بازی کلمه برنده را انجام دهید میتوانید از کلمات جدیدی که نیاز به تمرین دارد استفاده کنید.

در صورتی که کودک شما کوچکتر است میتوانید این بازی را با حروف، اعداد و اشکال نیز انجام دهید.

در این صورت برای کودکان هفت ساله شکل حروفی که کودک با آن مشکل دارد را روی تاس چسبانده و در روی برگه و در زیر هر حرف، ده مربع خالی برای علامت گذاری قرار دهید.

برای کودکان شش و پنج ساله میتوانید بازی را با اشکال انجام دهید.

نکته:

یک شیوه تمرین نوشتن روی برگه، استفاده از حروف و کلمات نقطه چین است. در این صورت کودک باید یکی از این کلمات را در هر بار  تاس انداختن، کامل کند.

در برگه میتوانید زیر هر کلمه و در هر ستون به جای نوشتن، ده مربع خالی بگذارید. هر بار که تاس انداخته می شود یکی از مربعها را علامت بزنید.

این مطلب را برای دوستان خود به اشتراک بگذارید:
به اشتراک گذاری بر روی email
به اشتراک گذاری بر روی skype
به اشتراک گذاری بر روی linkedin
به اشتراک گذاری بر روی telegram
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *