خانه / گروههای سنی / بازی کلمه یا حیوان + فیلم
بازی کلمه یا حیوان
بازی کلمه یا حیوان بازی برای کودک هشت تا دوازده سال

بازی کلمه یا حیوان + فیلم

بازی کلمه یا حیوان بازی پر از چالش برای کودکان خواهد بود. و پیش از شروع  کمی آماده سازی نیاز دارد. در صورتی که بخواهید این بازی را به صورت کارت اماده کنید به دو رنگ مقوا که قوانین بازی را به کودک منتقل می کنند و نیز عکسهای حیوانات و یک ماژیک برای نوشتن نیاز دارید

البته این کار را می توانید به صورت یک پاور پوینت هم انجام دهید در این صورت تعدادی عکس حیوانات را از اینترنت جمع آوری کنید و کار ساخت بازی را انجام دهید.

چگونه کارتهای بازی کلمه یا حیوان را آماده کنیم؟

دو رنگ مقوای نارنجی و آبی بردارید و آنها را به اندازه های مساوی ببرید. در وسط هر کدام از این مقواهای رنگی شکلی از یک حیوان را بچسبانید. این بخش از کار را می توانید با کودک انجام دهید. حالا با ماژیک و روی هر کارت نام یک حیوان متفاوت با حیوانی که تصویرش را روی کارت چسبانده اید بنویسید. مثلا شما روی کارت نارنجی تصویر یک فیل را چسبانده اید و حالا با ماژیک در کنار این تصویر نام پرستو را می نویسید. روی یک کارت آبی با تصویر یک طاووس نیز نام پلنگ را می‌نویسید.

بعد از آماده سازی کارتهای بازی کلمه یا حیوان به کودک قوانین را اعلام می‌کنید. طبق معمول با یک قانون کار را شروع کنید تا کودک قانون کارت را فرا بگیرد و بعد قانون بعدی را با کودک تمرین کنید.

یک کارت با پس زمینه نارنجی انتخاب کنید. به کودک بگویید هر زمان کارتی با این رنگ دیدی تنها باید نام حیوانی را که می بینی اعلام کنی. کودک باید بر اساس شکلی که می بیند، پاسخ دهد. چندین کارت با پس زمینه نارنجی به کودک نشان دهید تا هر بار نام حیوان را اعلام کند. وقتی کودک روی قانون مسلط شد رنگ دوم را به کودک معرفی کنید. به کودک بگویید هر زمان رنگ آبی را دیدی باید نامی که روی کارت نوشته شده بگویی و به تصویر حیوان کاری نداشته باشی. حالا چند کارت پشت هم به کودک با رنگ پس زمینه آبی نشان دهید تا کودک به خوبی بر قانون مسلط شود.

حالا وارد بخش اصلی بازی کلمه یا حیوان می شویم. در این بخش شما به صورت تصادفی یکی از کارتها را بیرون می کشید و به کودک نشان میدهید و کودک بر اساس رنگ پس زمینه هر کارت باید به شما نام حیوان یا نام نوشته شده بر آن را بگوید.

اگر کودک هر بار مکث زیادی می کند تا پاسخ بدهد یا اینکه خطاهای زیادی دارد، بازی را متوقف کرده و به مرحله قبل یعنی مرحله معرفی کارتها بروید.

از انجا که خواندن کلمات نیاز به تسلط دارد در این صورت این بازی را با کودکان هشت سال به بالا می توانید انجام دهید.

بازی کلمه یا حیوان با هدف تمرین انعطاف پذیری شناختی، تمرین بازداری پاسخ، تمرین حافظه کاری و توجه و تمرکز برای کودکان هشت تا دوازده سال طراحی شده است.

بخش پیچیده تر بازی کلمه یا حیوان:

برای کودکان ده تا دوازده سال یک بخش دیگر نیز می توانید به بازی اضافه کنید. در این صورت به کودک می گویید وقتی تصویری با پس زمینه نارنجی دیدی باید نام حیوان را بگویی اما باید حرف دوم اسم حیوان را حذف کنی و نام را بگویی. این کار را تمرین کنید تا کودک قوانین را مسلط شده و فرا بگیرد. حالا زمانی که بازی را انجام میدهید هر بار کودک باید نام حیوان را بدون حرف دوم بیان کند. مثلا فیل را هر بار باید بگوید فل.

پس از این مرحله میتوانید بخش بعدی را نیز به بازی اضافه کنید. به کودک بگویید وقتی کارتی با پس زمینه آبی دیدی زمان بیان کلمه روی کارت حرف « ا » را به جای حرف دوم کلمه بگذار و آن را بگو. مثلا اگر کلمه موش روی کارت نوشته شده کودک باید به جای موش بگوید ماش.

یک کارت دیگر در مرحله سخت تر و پس از تسلط کامل کودکان به مراحل قبلی نیز میتوانید اضافه کنید. کارت قرمز به کودکان می گوید تنها در زمانی که نشان داده شده باید قانون بالا را اجرا کنند. در این صورت وقتی کارت قرمز را نشان می دهید کودک باید قانون حذف حرف دوم شکلها و جایگذاری حرف دوم کلمات با «ا» را انجام دهد و در زمانهای دیگر بدون این تغییر و شبیه مرحله اصلی بازی کلمه یا حیوان عمل کند.

 

فیلم بازی کلمه یا حیوان

درباره‌ی فاطمه موسوی بصیرت

همچنین ببینید

بازی دکمه ها، ۳ تا ۶ ساله ها

بازی دکمه ها

برای بازی دکمه ها به تعدادی دکمه نیاز دارید. آنها شکلها و رنگهای مختلف، سایزها …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site is protected by wp-copyrightpro.com