بازی یک خط

بازی یک خط
بازی یک خط یک بازی زمانبندی و بر اساس عملکرد حداقل دو نفر با هم انجام میشود. بازی وسایل خاصی نیاز ندارد . تنها یک برگه کاغذ و دو مداد یا خودکار وسیله بازی شماست. کاغذ در مقابل دو نفر قرار می‌گیرد. زمان مشخصی برای بازی تغیین کنید. این کار را با زمان بیشتر شروع کرده (مثلا ۵ دقیقه) و به مرور در دورها یا روزهای بعدی آن را کوتاهتر کنید تا هیجان بیشتری به بازی بدهید.

قبل از هر چیز دو نفر فرصت دارند تا فکر کنند چه چیزی قرار است به عنوان نقاشی بکشند. حالا بر اساس قرعه نفر اول بازی انتخاب می‌شود. قرعه کشی را می‌توانید با یک بازی ساده مثل سنگ کاغذ قیچی نیز انجام دهید.

نفر اول هر آنچه که از نقاشی اش در ذهن دارد روی کاغذ ترسیم می کند. با یک شرط بزرگ و آن اینکه نمی‌توان نوک مداد را از کاغذ جدا کرد و همینطور نمی توان روی خط کشیده شده دوبار حرکت یا آن را قطع کرد. نفر اول با این شرط هر مقدار از نقاشی که می خواهد می کشد.

به محض اینکه تماس مداد با صفحه قطع شد و یا از روی خطی که کشیده شده عبور و یا حرکت مجدد کرد بازی به نفر دوم سپرده می شود. فرد دوم سعی می کند در راستای آنچه فرد اول کشیده نقاشی  خودش را که در ذهن دارد پیاده و یا نقاشی نفر اول را تکمیل کند. بازی بین دو نفر دايما در حرکت است تا اینکه زمان به پایان برسد. هر کس که در زمان اتمام ساعت نقاشی بیشتر ایده اش را تکمیل کرده باشد برنده بازی است.

بنابراین سرعت عمل در این بازی و تلاش برای پیاده کردن ایده با وجود محدودیتها اصل این بازی خواهد بود. افراد فرصت فکر کردن در حین کار را دارند اما به هیچ عنوان نمی توانند قلم را از روی کاغذ بردارند. در نهایت هر دو نفر بدون حرف زدن یا گفتن ایده خود تلاش می کنند تا آنچه به نظرشان می رسد را تکمیل کنند.

نکات بازی یک خط:

حتما نباید هر بار که نوبت به فردی می رسد مداد را از همان جایی که بار قبل بازی تمام شده بود قرار دهد. نفر بعد میتواند مداد را از هر کجا که تمایل دارد بگذارد اما نباید خطوط کشیده شده را قطع کند.

حتی اگر نقاشی تمام شده باشد تا پایان زمان دو نفر باید بازی را ادامه دهند و جزییات بیشتری برای نقاشیشان بکشند تا زنگ پایان بازی به صدا در بیاید.

بازی یک خط به تقویت خلاقیت، تقویت مهارتهای اجتماعی و هیجانی، تمرین توجه و تمرکز و نیز انعطاف پذیری شناختی برای کودک شش سال به بالا طراحی شده است.

پیشنهاد می شود بازی محدوده امن را نیز انجام دهید.

مطالعه نمایید:

سایر مطالب

Baby Games for 1+ Toddlers

بازی های کودکانه برای کودکان نوپا این برنامه جزو بازی های شناختی است که برای نوپایان و کودکان پیش دبستانی طراحی شده است. و زیر

Read More »

AutiSpark: Games for Kids with Autism

اوتی اسپارک، یک برنامه آموزشی مناسب برای کودکان مبتلا به اوتیسم است. این برنامه با بازی های ویژه و تحت نظارت متخصصان این حوزه طراحی

Read More »

Khan Academy Kids

آکادمی کودکان “کان” این برنامه، یک اپلیکیشن آموزشی مناسب برای کودکان است. هدف این برنامه رشد و ارتقای سطح علمی کودکان است و اینکه شما

Read More »
این مطلب را برای دوستان خود به اشتراک بگذارید:

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کیبورد خود را برای روی زبان انگلیسی قرار دهید

کیبورد خود را برای روی زبان انگلیسی قرار دهید

کیبورد خود را برای روی زبان انگلیسی قرار دهید

ارسال مجدد کد یکبار مصرف (00:30)

کیبورد خود را برای روی زبان انگلیسی قرار دهید

ارسال مجدد کد یکبار مصرف(00:30)