Search
Close this search box.

بازی یک دست اسفنج خیس

بازی یک تا دو ساله ها بازی با اسفنج
یک  بازی فوق العاده ساده و کم هزینه برای کودکان، استفاده از اسفنج‌های فشرده و کمی آب است. بازی که می‌تواند برای کودک حس مفید بودن و اعتماد به نفس تولید کند. یک بازی که مهارت‌های انگشتان و دست کودک را بالا می‌برد. اما چگونه با یک اسفنج خیس بازی کنیم؟ بهتر است قبل از توضیح بیشتر به زمان اجرای این بازی توجه کنیم. بهترین زمان انجام این بازی در ماه‌های گرم سال است. این فعالیت می‌تواند در حیاط،‌ پارکینگ منزل، کنار باغچه و یا در پاسیو انجام شود. بازی یک دست اسفنج خیس با هدف تقویت عضلات دست کودکان، تقویت مهارتهای حرکتی، تقویت حواس، تقویت اعتماد به نفس برای کودکان زیر یک سال و یک ساله طراحی شده است.

بازی یک دست اسفنج خیس با هدف تقویت عضلات دست کودکان، تقویت مهارتهای حرکتی، تقویت حواس، تقویت اعتماد به نفس برای کودکان زیر یک سال و یک ساله طراحی شده است.

 

بخش تکمیلی بازی یک دست اسفنج خیس:

چند تکه اسفنج خیس شده در یک سطل را به کودک بدهید. در صورتی که در حیاط بازی می‌کند به او نشان دهید که چگونه با انداختن اسفنج‌ها روی زمین، نقشی از اسفنج بر آن می افتد. از دیدن طرح‌ها همانند کودکتان ذوق زده شوید. به او اجازه دهید تا اکتشافات بیشتری انجام دهد.

اگر کودک سه چرخه، وسیله نقلیه اسباب بازی در اختیار دارد می‌توانید اجازه دهید که در این زمان، آنرا با اسفنج‌های خیس خود بشوید. این کار برای بچه‌ها بی اندازه جذاب است.

به کودک خود نشان دهید که چگونه با فشردن اسفنج‌ها آب آنها خارج می‌شود و چگونه دوباره با فرو بردنش در آب خیس می‌شود. در زمان خیس بودن اسفنج  کودک را به جاری شدن آب از اسفنج‌ها متوجه کنید. می‌توانید با این اسفنج‌ها و روی زمین با کودکتان نقاشی بکشید.

اگر در فصل زمستان هستید و تمایل دارید بازی  یک دست اسفنج خیس را انجام دهید…  می‌توانید بدون لخت کردن کودک اجازه دهید در حمام با اسفنج‌های خیس شده در آب ولرم بازی کند. اسفنج‌ها را در اختیار کودک قرار دهید و از او بخواهید صندلی یا چند وسیله بازیش را در آنجا شستشو دهد.

به طور کلی لمس اسفنج‌های خیس، جاری شدن آب از آنها، فشردن اسفنج‌ها  و بازی با آب، حرکت و قدم زدن و راه رفتن و شستشوی یک وسیله، تمام حواس کودک را درگیر کرده و در رشد مهارتهای فیزیکی کمک بزرگی به او خواهد کرد. رشد فیزیکی شامل رشد مهارت‌های حرکتی عضلات درشت و ریز است. برای مثال راه رفتن، دویدن، پریدن و چرخیدن و پرتاب کردن و حفظ تعادل و رقصیدن شامل حرکات عضلات درشت بدن و کارهایی همچون نقاشی کشیدن و نوشتن، بستن بند کفش‌ها و نظایر آن شامل حرکات ظریف عضلات بدن می‌شود. می بینید که یک بازی ساده با اسفنج‌ها چقدر به رشد مهارت‌های فیزیکی کودک کمک می‌کند.

بازی یک دست اسفنج خیس
اجازه بدهیم کودکان تجربه کنند

نکته:

وقتی با کودک بیرون از خانه و در فضای باز هستید. مرتبا به او نگویید دست نزن، نکن، بیا عقب و … بچه ها عاشق آزمون کردن هستند چرا که این امتحان کردن به آنها می آموزد که چگونه در دنیای واقعی عمل کنند. بجای نصایح دائمی به تلاش او برای امتحان کردن هر چیز ساده توجه کنید. نگران خیس یا کثیف شدن لباس کودک نباشید. این لباسها در تن کودک دوام کوتاهی خواهند داشت چرا که او به سرعت در حال رشد است اما منع دائم ما از تجربه کردن گاهی علاقه او را برای وارسی و کنجکاوی از بین می برد.

بازی  یک دست اسفنج خیس از جمله فعالیت‌هایی است که مشابه آن را همه ما در منزل پدر بزرگ و مادربزرگهایمان تجربه کرده‌ایم. یکی از بهترین مکان‌های انجام این بازی نیز منزل پدربزرگ و مادربزرگهاست.

شستن یک وسیله مثل دوچرخه یا یک وسیله واقعی در حیاط مثلا صندلی فلزی به کودک حس خوبی از مفید بودن و  تقویت اعتماد به نفس می‌دهد.

در هنگام بازی کردن با آب حتما مراقبت و نظارت مستقیم برکودک داشته باشید. کودکان تا دو سالگی هنوز خیلی بر راه رفتن مسلط نیستند و ممکن است بدلیل لیز بودن سطح، زمین بخورند. حضور دائمی در زمان بازی الزامی است.

از امر و نهی زیاد کودک خودداری کنید. اگر نگران لباسهای کودک هستید، لباس ساده و راحتی به او بپوشانید ولی اجازه امتحان کردن را از او نگیرید.

 

 

Search

مطالعه نمایید:

سایر مطالب

بازی مجسمانه خرگوش

نویسنده بازی : فاطمه موسوی بصیرت دسترسی به بازی : رایگان خرید اشتراک این بازی برای کدام گروه سنی طراحی شده است ؟ بازی برای

Read More »
تمرین صبر با بازی ، بازی برای تمرین بازداری پاسخ

لیوانهای شفاف

نویسنده بازی : فاطمه موسوی بصیرت دسترسی به بازی : رایگان خرید اشتراک این بازی برای کدام گروه سنی طراحی شده است ؟ بازی برای

Read More »
این مطلب را برای دوستان خود به اشتراک بگذارید:

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *