تشویق شخصیت ممنوع!

تشویق شخصیت کودکان ممنوع
تشویق شخصیت کودکان ممنوع

اکثر ما زمانی که کودک کار درستی انجام می‌دهد او را تشویق می‌کنیم. چه دختر خوبی! چه عروسک نازی دارم من! تو چه پسر خوبی هستی!

تشویق در صورتی که با تاکید بر صفات شخصیتی همراه باشد و نه تلاش و کارهای موفقیت آمیز کودک منجر به تخریب کودک و رفتارهای عجیب از او می‌شود. گاه با خودمان می‌گوییم «چشمش زدم الان … بچم خوب بود… یهو بهم ریخت»

واقعیت این است که برای نقاشی که کودک کشیده نمی‌توانیم به کودک بگوییم تو چه دختر خوبی هستی یا تنها به گفتن یک کلمه آفرین اکتفا کنیم. می‌توانیم آنچه را در نقاشی می‌بینیم تعریف کنیم…. « وای چقدر خورشیدت رو کامل رنگ کردی… اینجا رو ببین! دو تا پرنده هم توی آسمون کشیدی…من اگه می کشیدم احتمالا یادم نمی موند دو تا پرنده مثل تو بکشم. کشیدن این سبزه ها کار سختیه… تازه تو از چند رنگ سبز مختلف برای کشیدنشون استفاده کردی… آفرین».

این مدل تشویق، تمجید موثر است. تمجیدی است که از کار و تلاش کودک تعریف می‌کند. این نوع تعریف، تعریف موثر است و باعث رشد و بالندگی کودک می‌شود. در بازی‌های سایت دالی همیشه این نکته تاکید شده است که بازیها برد و باخت ندارند. چرا که هر کودک در حد و توان خودش تلاش می‌کند. اگر یاد بگیریم به جای تعریف از شخصیت از تلاش کودک تعریف کنیم متوجه تغییرات مثبت بی نظیری در او خواهید شد.

مطالعه نمایید:

سایر مطالب

Neurokid

نوروکید اپلیکیشن شناختی در زمینه اتیسم است. این برنامه در حوزه اختلالات عصبی- رشدی به خانواده کمک می کند تا به تشخیص زودهنگام این اختلال

Read More »

Brain Games Kids

بازی مناسب برای مغز کودک بازی های این برنامه شامل بازی هزار تو، بازی طنز، دقت بینایی، حافظه، دید فضایی، سودوکو، یافتن اشیا، پیچ و

Read More »
این مطلب را برای دوستان خود به اشتراک بگذارید:
به اشتراک گذاری بر روی email
به اشتراک گذاری بر روی skype
به اشتراک گذاری بر روی linkedin
به اشتراک گذاری بر روی telegram
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

کیبورد خود را برای روی زبان انگلیسی قرار دهید

کیبورد خود را برای روی زبان انگلیسی قرار دهید

کیبورد خود را برای روی زبان انگلیسی قرار دهید

ارسال مجدد کد یکبار مصرف (00:30)

کیبورد خود را برای روی زبان انگلیسی قرار دهید

ارسال مجدد کد یکبار مصرف(00:30)