جمله شکفته

دسترسی به بازی :
این بازی برای کدام گروه سنی طراحی شده است ؟
فایل قابل دانلود بازی:
کدام مهارت های شناختی در این بازی تمرین می شود؟
وقتی دور هم جمع می شویم اولین بازی که به ذهنمان می رسد اسم فامیل همیشگی است. امروز با کمی تنوع در این بازی قرار است بازی جمله شکفته را مرور کنیم.

وسایل مورد نیاز برای بازی:

برای این بازی شما به مداد و کاغذ به تعداد افراد درست مثل بازی اسم- فامیل نیاز دارید.

شروع بازی:

برای شروع بازی به یک جمله کوتاه کامل و آماده نیاز است. این جمله را با صدای بلند و برای همگی بیان می‌کنید یا اینکه آن را روی کاغذ می نویسید و به همه نشان میدهید. همه افراد کاغذ و مداد در اختیار دارند و باید در میان این جمله تا جای ممکن کلمات بیشتری بگنجانند تا جایی که هم جمله همچنان معنا دار و قابل فهم باشد و هم نیاز جمله در میانه آن به اتمام نرسد یا نیاز به استفاده از نقطه نباشد.

برای مثال جمله:

سارا آنقدر کلافه بود که به سرعت خوابید.

را به همگی نشان میدهیم. حالا افراد باید تا جای ممکن کلمات بیشتری در متن بگذارند به طوری که طول جمله افزایش یابد اما هنوز یک جمله باشد. در عین حال هیچ کلمه‌ای از جمله اصلی نباید حذف شود.

پاسخ می تواند این یا هر نمونه دیگری باشد:

حضور در یک مهمانی کسل کننده مربوط به بزرگسالان تا نیمه های شب، برای سارا آنقدر کلافه کننده و خسته کننده بود که دیگر نمی توانست چشم های زیبا و کودکانه خود را باز نگه دارد و به سرعت در رختخواب گرم و نرم خود خوابید.

برنده بازی کسی است که از کلمات بیشتری در بازی استفاده کرده باشد و همه افراد آن را به عنوان جمله بهتر تایید کنند. در این صورت این فرد به تعداد کلمات اضافی امتیاز دریافت می کند. نکته مهم این است که در این بازی حروف اضافه و عطف محاسبه نخواهند شد. یعنی حروف از به در که و … را در شمار کلمات نمی آوریم.

بازی جمله شکفته سرشار از شادی و خنده خواهد بود و علاوه بر انجام یک کار گروهی و تصمیم گیری بر سر جمله بهتر شما تمرین خلاقیت و مهارتهای کلامی را نیز انجام خواهید داد.

قوانین بازی جمله شکفته:

در میانه جمله نباید معنا تمام شده باشد و نیاز به نقطه نباشد. تنها یک جمله باید باشد.

برنده بازی بر اساس کلمات بیشتر و معنا دار بودن جمله مشخص می شود.

هیچ کلمه ای از جمله اصلی نباید حذف شود.

در زمان محاسبه کلمات همه آنچه نوشته شده محاسبه می شود به جز حروف عطف و اضافه.

پیشنهادهای بیشتر برای انجام بازی:

بهتر است بازی حالت چرخشی داشته باشد. یعنی هر بار یک نفر یک جمله کوتاه بگوید تا دیگران برای این جمله کوتاه جمله شکفته را بنویسند.

می توانید از جملات ساده یک کتاب برای بازی استفاده کنید. برای مثال کتاب های مدرسه کودکان گزینه مناسبی است.

پیش از شروع بازی میتوانید تعدادی جمله ساده بنویسید و در جعبه یا کاسه ای بگذارید و هر بار یکی از شما انتخاب کند که جمله بعدی چه باشد

برای کودکانی که در نوشتن مهارت ندارند میتوانند جملاتشان را بگویند و شما بنویسید.

مطالعه نمایید:

سایر مطالب

Baby Games for 1+ Toddlers

بازی های کودکانه برای کودکان نوپا این برنامه جزو بازی های شناختی است که برای نوپایان و کودکان پیش دبستانی طراحی شده است. و زیر

Read More »

AutiSpark: Games for Kids with Autism

اوتی اسپارک، یک برنامه آموزشی مناسب برای کودکان مبتلا به اوتیسم است. این برنامه با بازی های ویژه و تحت نظارت متخصصان این حوزه طراحی

Read More »

Khan Academy Kids

آکادمی کودکان “کان” این برنامه، یک اپلیکیشن آموزشی مناسب برای کودکان است. هدف این برنامه رشد و ارتقای سطح علمی کودکان است و اینکه شما

Read More »
این مطلب را برای دوستان خود به اشتراک بگذارید:
به اشتراک گذاری بر روی email
به اشتراک گذاری بر روی skype
به اشتراک گذاری بر روی linkedin
به اشتراک گذاری بر روی telegram
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.