صدا بازی

دسترسی به بازی :
این بازی برای کدام گروه سنی طراحی شده است ؟
فایل قابل دانلود بازی:
کدام مهارت های شناختی در این بازی تمرین می شود؟

تا به حال بدون بیان کلمه‌ای با کسی صحبت کردید؟ بهتره کمی این روش رو امتحان کنید و توانایی خودتون رو بسنجید. برای شروع کار با ما همراه باشید.

وسایل مورد نیاز بازی:

کلماتی که برای بازی نیاز دارید را روی کاغذ یا کارت به طور جداگانه بنویسید و آنها را تا کرده و در یک گلدان یا کاسه بریزید. تعداد کاغذها باید در حدی باشد که هر بازیکن پنج کارت بتواند از آن میان به طور تصادفی انتخاب کند.

روش بازی:

در این بازی تعدادی کلمه بر روی کارت یا کاغذی نوشته شده و داخل یک جام یا گلدان قرار داده می شود. افراد باید بدون اشاره مستقیم به کلمات، صدای آن را درآورده و یا آن را از طریق پانتومیم برای دیگران بیان کنند. از طریق این صدا، سایر افراد باید حدس بزنند که کلمه چیست. مثلا شما روی کاغذ کلمه خروس سرماخورده را نوشته‌اید. کسی که این کارت را انتخاب کرده می‌تواند در میانه قوقولی کردن صدای سرفه نیز دربیاورد تا بقیه حدسهایشان را بگویند.

شروع بازی:

گلدان یا کاسه حاوی کارت‌ها در بین افراد دست به دست می‌شود و همه افراد 5 کارت از کارت‌های موجود در گلدان را به طور تصادفی بر می‌دارند. همه افراد حاضر در بازی در یک حلقه دایره‌ای شکل با کمی فاصله از هم می‌نشینند. به ترتیب از نفر اول، افراد بایدکلماتی که بر روی کارت خود دارند را از طریق صدا (و نه کلمه) برای دیگران توضیح دهند. برخی موارد است که فرد نمی‌تواند آنچه در کارت خود دارد را به صورت صدا بیان نماید. در این صورت می‌تواند از روش پانتومیم استفاده نماید.

قوانین بازی:

هیچ کس نباید کارتهای خودش را به دیگری نشان داده یا کارت دیگران را ببیند.

اگر فردی که نوبت او است بتواند کلمه را با صدا به دیگران بفهماند هم فردی که کلمه را حدس زده و هم خود بازیکن یک امتیاز می گیرند.

پیشنهادهای بیشتر برای بازی:

پیشنهاد می‌شود که بازی به چند مرحله تقسیم شود. و در مراحل مختلف از اسم، صفات و اسامی ترکیبی استفاده شود که در اینصورت به علت چالش ایجاد شده، جذابیت بیشتری به بازی خواهد داد. مثلا در مرحله اول از یک کلمه مثل خروس، باد، فرفره و.. ، مرحله دوم از صفات مثل عصبانی، دست و دلباز و…و در مرحله سوم از اسم های ترکیبی مانند خروس لاری،  استفاده نمایید. این بخش به خلاقیت شما بستگی دارد. کلمات زیر را میتوانید به عنوان پیشنهاد ما ببینید و در نهایت میتوانید این کلمات و یا هر کلمه دیگری را روی کارتهای خود بنویسید:

رعد و برق، صدای حیوانات مثل خرس، فیل، خروس و…، صدای ماشین لباسشویی در حین تخلیه آب، خروپف، گریه نوزاد، موسیقی متن یک موزیک یا …، شکستن شیشه، افتادن کلید های از دست، صدای در زدن، صدای تشویق در استادیوم، استارت ماشین، وانتی داخل کوچه، جاروبرقی، توپ پینگپونگ، اکوی صدا در کوه و…

بسته به تعداد افراد حاضر در بازی، هر فردی می‌تواند یک یا دو نفر را به عنوان هم گروهی برای خود انتخاب نماید. افراد در یک گروه هم نمی توانند لغات و کارتهای خود را به یکدیگر نشان دهند. وقتی در بازی یکی از اعضاء گروه کلمه ای را بیان می کند که دیگران نمی توانند حدس بزنند اگر همگروهی ها متوجه شوند کلمه چیست میتوانند به جای او پانتومیم اجرا کرده یا صدا را تولید کنند.

انتخاب برنده در گروه شامل مجموع امتیازهای اعضاء گروه خواهد بود.

می توانید در مراحل بعدی امتیاز منفی هم در صورت اشتباه گفتن به افراد بدهید تا افراد حدس هایشان را بیشتر سبک و سنگین کنند.

مطالعه نمایید:

سایر مطالب

Baby Games for 1+ Toddlers

بازی های کودکانه برای کودکان نوپا این برنامه جزو بازی های شناختی است که برای نوپایان و کودکان پیش دبستانی طراحی شده است. و زیر

Read More »

AutiSpark: Games for Kids with Autism

اوتی اسپارک، یک برنامه آموزشی مناسب برای کودکان مبتلا به اوتیسم است. این برنامه با بازی های ویژه و تحت نظارت متخصصان این حوزه طراحی

Read More »

Khan Academy Kids

آکادمی کودکان “کان” این برنامه، یک اپلیکیشن آموزشی مناسب برای کودکان است. هدف این برنامه رشد و ارتقای سطح علمی کودکان است و اینکه شما

Read More »
این مطلب را برای دوستان خود به اشتراک بگذارید:

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کیبورد خود را برای روی زبان انگلیسی قرار دهید

کیبورد خود را برای روی زبان انگلیسی قرار دهید

کیبورد خود را برای روی زبان انگلیسی قرار دهید

ارسال مجدد کد یکبار مصرف (00:30)

کیبورد خود را برای روی زبان انگلیسی قرار دهید

ارسال مجدد کد یکبار مصرف(00:30)