ماکارونی بازی

بازی باحواس، بازی با ماکارانی
یک بازی مناسب برای رشد و تقویت حواس کودک که زیاد هم فضای زندگی را کثیف و بهم ریخته نکند بازی با ماکارونی‌های شکلی یا فرمی است. شاید باورش مشکل باشد اما ماکارونی بازی منبع غنی از بازی‌های حسی خواهند بود و مدت زمان زیادی کودک شما را سرگرم می‌کنند. کودکان آنها را لمس کرده، صدایشان را می شنوند و شکل‌های و فرم‌های مخلتف و رنگ‌های آنها را می‌بینند و با آن دنیای اطراف خود را کشف می‌کنند. برای این بازی به یک ظرف ماکارونی درشت و تعدادی از ظروف آشپزخانه و یک زیر انداز نیاز دارید.

ماکارونی بازی با هدف  تقویت عضلات درشت و ظریف دست کودک، تقویت قدرت شنیداری، تقویت دیداری،‌ تقویت حواس، هماهنگی حرکات چشم و دست، تقویت مهارت زبان آموزی، آشنایی با مفاهیم برای کودک یک تا سه ساله طراحی شده است.

 

بخش تکمیلی ماکارونی بازی:

برای شروع بازی ابتدا پارچه نسبتا بزرگی روی زمین پهن کنید و سپس مقداری ماکارانی فرمی را در ظرفی بزرگ در اختیار کودک قرار دهید. در کنار این ظرف، ظروف بزرگ و کوچک دیگری نیز برای بازی کودک در اختیارش قرار دهید. این ظروف می‌تواند قاشق، ملاقه، کاسه‌هایی با سایزهای مختلف، بطری‌های مختلف پلاستیکی با اندازه  و دهانه‌های گشاد و تنگ و رنگ‌های مختلف باشد. بهتر است تعدادی از ظروف شما در دار باشد.

کار بعدی شما چیست؟ تنها نگاه کنید و ببنید که کودک چگونه به ماکارونی‌ها چنگ زده و با آنها بازی می‌کند. او به زودی شروع به ریختن ماکارونی‌ها با دست و کاسه و قاشق در ظروف بزرگ و کوچک خواهد کرد. آنها را بارها خالی و مجددا پر خواهد کرد. بارها و بارها بدون خستگی.

یکی از علاقمندیهای کودکان در این گروه سنی بازی پر و خالی کردن است. آنها بارها وسایل را داخل یکدیگر گذاشته از مواد مختلف پر و خالی می‌کنند بدون اینکه این بازی برای آنها تکراری شود.

کمی بعد بچه ها ایده های جدیدتری خواهند داشت. تکان دادن ظروفی که ماکارانی در آنها قرار دارد بازی جدید بچه‌ها خواهد بود. ظروف در دار در این بخش به کار می آیند. تند یا کند تکان دادن ظروف و پر و خالی بودن آنها صداهای متفاوتی را ایجاد خواهد کرد که بچه‌ها را سرگرم کرده و نیز آموزشهای متفاوتی ایجاد می‌کند.

نیازی نیست در یک بار ماکارونی بازی تمامی این موارد را انجام دهید اجازه دهید تا کودک شما را راهنمایی کند که کدام بخش از بازی مورد علاقه اوست.

 

نکته:

نکته بسیار بسیار مهم: قبل از هر چیز حتما از ماکارانی‌های با سایز بزرگ استفاده کنید که احتمال قورت دادن و مشکلات ناشی از آن از بین برود. همچنین از ماکارانیهای رشته ای استفاده نکنید. در زمان بازی در کنار کودک حضور داشته باشید تاهم کودک لذت بیشتری از بازی ببرد و هم متوجه خطرات احتمالی برای برطرف کردن آن باشید.

پهن کردن پارچه زیر پای کودکان کمک بزرگی به شما خواهد بود. در این صورت جمع کردن همه ماکارانی‌ها کار ساده ای است. همچنین پهن کردن پارچه به بچه ها مفهوم مرزبندی را می‌رساند. آنها متوجه خواهند شد که محدوده بازی آنها این پارچه است و در عین حال می‌توانید به آنها تذکر دهید که « این بازی را تنها روی این پارچه میتونی انجام بدی».

دادن قاشق  به بچه ها در حین ماکارونی بازی تمرین استفاده از آن را در هنگام غذاخوردن خواهد داد. چرا که بچه ها در حین ریختن ماکارانیها با قاشق به ظروف دیگر قدرت کنترل دست و کنترل عضلات ظریفش را بدست می آورند.

اگر بطری‌هایی که در اختیار کودک قرار می دهیم، رنگی باشد کودک ضمن بازی متوجه تغییر رنگ ماکارانی‌ها در  ظروف رنگی نیز خواهد شد.

بطری‌هایی با دهانه های متفاوت، عضلات ظریف دست بچه ها را تقویت میکند. بچه ها مجبورند برای انداختن ماکارانی مثلا در یک بطری نوشابه،‌ از زوایای متفاوتی از دست و انگشتانشان استفاده کنند. همینطور با این کار حرکات چشم و دست با هم تطبیق  یافته و تسلط کودک بر حرکات دستش بیشتر خواهد شد.

برای جابجایی ماکارانیها به ظروفی با دهانه تنگ یک قیف به کودک بدهید یا آنرا با تا کردن یک تکه کاغذ یا مقوا درست کرد تا کودک بتواند راحت تر این کار را انجام دهد.

برای بچه های سه تا چهار ساله که کنترلی نسبتا خوبی روی عضلات دستشان دارند میتوان از یک گیره لباس یا قاشقک سالاد که به شکل یک انبر است برای برداشتن ماکارانیها و انتقال آن به ظروف  دیگر استفاده کرد. این کار به بچه ها قدرت بیشتری داده و لذت بازی را چند برابر می کند.

بازی باحواس، بازی با ماکارانی
استفاده از گیره لباس برای جمع کردن ماکارانی

 در صورتی که این بازی را با کودک خود انجام دادید ما را از تجربیات خود مطلع کنید.

مطالعه نمایید:

سایر مطالب

بهترین زمان یادگیری

بهترین زمان یادگیری به نظر شما چه زمانی است؟ بهترین زمان یادگیری سه سال اول زندگی است؟ بهترین زمان یادگیری تا پنج سالگی است؟ بهترین

Read More »

Memory Games Brain Training

بازی حافظه این برنامه مجموعه ای از بازی های مربوط به تقویت مغز را به کودکان ارائه می کند. برنامه حاوی 21 بازی مختلف است

Read More »

Papayo

پاپایو این برنامه برای کودکان 6-3 ساله طراحی شده و سعی داشته تا در قالب بازی و سرگرمی، موارد مختلفی به کودک آموزش داده شود.

Read More »
این مطلب را برای دوستان خود به اشتراک بگذارید:
به اشتراک گذاری بر روی email
به اشتراک گذاری بر روی skype
به اشتراک گذاری بر روی linkedin
به اشتراک گذاری بر روی telegram
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

کیبورد خود را برای روی زبان انگلیسی قرار دهید

کیبورد خود را برای روی زبان انگلیسی قرار دهید

کیبورد خود را برای روی زبان انگلیسی قرار دهید

ارسال مجدد کد یکبار مصرف (00:30)

کیبورد خود را برای روی زبان انگلیسی قرار دهید

ارسال مجدد کد یکبار مصرف(00:30)