Search
Close this search box.

مجسمه

بازی شناختی و عید
دسترسی به بازی :
این بازی برای کدام گروه سنی طراحی شده است ؟
فایل قابل دانلود بازی:
کدام مهارت های شناختی در این بازی تمرین می شود؟

آیا تا به حال برای دقایقی بی حرکت بودید؟ اصلا فکر می کنید در این زمینه توانایی دارید؟ اگر دوست دارید بفهمید؛ پیشنهاد می کنیم حتما این بازی رو امتحان کنید.

اهداف بازی:

این بازی ، به خوبی دقت و توجه شما رو به چالش می کشه و البته نیاز به کمی انعطاف بدنی داره!!

وسایل مورد نیاز:

این بازی فقط نیاز به کمی توانایی برای چند دقیقه بی حرکت ماندن را دارد. همین!! هر چند حتما باید به صورت گروهی برگزار شود.

روش بازی:

این بازی نیاز به چند بازیکن دارد. البته که هیچ یک با دیگری هم گروه نیست و هر کس به تنهایی در بازی شرکت می کند و فردی به عنوان داور هدایت و نظارت بازی را برعهده می گیرد.

بازی به این صورت است که تعدادی کارت در میان شرکت کنندگان پخش می شود. هیچ یک از افراد نباید از محتوای کارت دیگری مطلع شود. بر روی تعدادی از کارت ها علامت ضربدر خورده شده و فقط روی یکی از آنها عبارت “مجسمه” نوشته شده است. فردی که کارت “مجسمه” را دارد باید نقش مجسمه را بازی کند.

وظیفه مجسمه این است که باید در طول بازی و در فواصل زمانی مختلف، حرکت خاصی را انجام دهد تا او را از سایر افراد متمایز کند ( مثلا چشمک بزند ، بینی خود را باد کند یا یک لبخند خیلی کوتاه بزند) و این کار باید طوری نامحسوس و با سرعت و در زمان مناسب انجام شود که سایرین نتوانند متوجه مجسمه بودن او بشوند و وظیفه بقیه افراد هم این است که با چرخاندن چشم ها و جستجوی دقیق، مجسمه را تشخیص دهند. البته این حرکات بر روی کارت مجسمه توسط لیدر نوشته می شود. مثلا بر روی کارت مجسمه به این شکل نوشته می شود : مجسمه/ بادکردن بینی(3) و یا مجسمه/ چشمک زدن (3). این عبارات به معنای این است که فرد مجسمه در طول بازی باید 3 مرتبه در فاصله زمانی مختلف بینی خود را باد کند و یا مثلا 3 مرتبه در زمان های مختلف چشمک بزند.

بعد از پخش شدن کارتها و مستقر شدن افراد، همه بازیکن ها باید در زمانی که توسط داور اعلام می شود، در حالتی که داشته اند بی حرکت بمانند و در حالتی که ثابت و بی حرکت ایستاده اند باید فقط با چرخاندن چشم ها و بدون هیچ گونه حرکت دیگری– حتی حرکت سر- فرد مجسمه را تشخیص دهند. کسی که تشخیص داد مجسمه کیست با صدای بلند اعلام می کند. ولی در این مدت سایر افراد بایدحالت خود را حفظ کنند و بی حرکت بمانند. اگر داور درست بودن حدس را اعلام کرد، افراد می تواند از بی حرکتی خارج شوند و اگر داور اعلام کرد که حدس اشتباه است، فرد خاطی از بازی حذف شده و سایر افراد با همان حالت بی حرکتی بازی را ادامه می دهند.

زمان پیشنهادی برای این بازی سه دقیقه است.

قوانین بازی:

  • همه افراد باید حول محور دایره ای شکل ایستاده و یا بنشینند و طرز قرار گیری هریک باید به شکلی باشد که بتوانند یکدیگر را به خوبی ببینند.
  • داور شروع بازی را با یک سوت و یا با به زبان آوردن کلمه “شروع”اعلام می کند و بعد از اعلام شروع بازی و اعلام داور، هر فردی باید در حالتی که بوده ثابت شود.
  • فردی که مجسمه را تشخیص دهد برنده بازی خواهد بود و درصورتی که کسی مجسمه را تشخیص نداد؛ فرد مجسمه برنده بازی خواهد بود.
  • اگر قبل از پایان بازی مجسمه تشخیص داده شد که فرد برنده و لیدر دور بعد می شود. در غیر اینصورت مجسمه، برنده بازی خواهد بود.

پیشنهادهای بیشتر برای انجام بازی:

برای جذاب شدن بازی می توان قبل از شروع بازی آهنگی پخش شود. و افراد همگام با آهنگ، ادا و شکلهای مختلفی را در بیاورند. زمانی که آهنگ قطع شد، همه باید در جای خود در همان حالت باقی بمانند. و سپس از بین خود فرد مجسمه را تشخیص دهند.

Search

مطالعه نمایید:

سایر مطالب

بازی مجسمانه خرگوش

نویسنده بازی : فاطمه موسوی بصیرت دسترسی به بازی : رایگان خرید اشتراک این بازی برای کدام گروه سنی طراحی شده است ؟ بازی برای

Read More »
تمرین صبر با بازی ، بازی برای تمرین بازداری پاسخ

لیوانهای شفاف

نویسنده بازی : فاطمه موسوی بصیرت دسترسی به بازی : رایگان خرید اشتراک این بازی برای کدام گروه سنی طراحی شده است ؟ بازی برای

Read More »
این مطلب را برای دوستان خود به اشتراک بگذارید:

گفتگو کنید

2 نظر

    1. خداروشکر که بازی رو دوست داشتید و ازش لذت بردید. لطفا برامون فیلم و عکس هم بگیرید تا به نام خودتون منتشر کنیم.

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *