Search
Close this search box.

هوپ ضربی

دسترسی به بازی :
این بازی برای کدام گروه سنی طراحی شده است ؟
فایل قابل دانلود بازی:
کدام مهارت های شناختی در این بازی تمرین می شود؟

این بازی خیلی شبیه بازی یک مرغ دارم یا بازی هوپ هست که فکر می کنم اکثر شما این بازی را بلد باشید. پس با در نظر گرفتن قانون کلی این بازی بازی هوپ ضربی را توضیح خواهم داد.

اهدافی که این بازی هیجان انگیز دنبال می کند بیشتر از هر چیز تقویت حافظه ( نگهداری ذهنی) و تمرکز(توجه پایدار) است و البته مهارت های گفتاری و اجتماعی را نیز افزایش می دهد.

لوازم مورد نیاز:

این بازی هیچ وسیله خاصی را احتیاج ندارد. فقط، در این بازی هر چه تعداد افراد بیشتری شرکت داشته باشند هیجان و خنده بیشتری را تجربه خواهید کرد.

روش بازی:

قبل از شروع، برای اینکه بازی منظم تر پیش برود یک ناظر و داور برای بازی در نظر بگیرید. سپس هر بازیکن  باید برای خودش بر اساس دسته‌ای که داور اعلام می‌کند یک اسم انتخاب کند. این اسم می‌تواند شماره، نام حیوان، نام میوه یا هر چیز دیگری باشد.. سپس ناظر و داور بازی باید یک”ریتم مشخص”را در نظر بگیرد(مثلا دو بار زدن روی پاها و دو بار دست زدن)که همه بازیکنان می‌بایست آن ریتم را در تمام طول بازی انجام دهند. حتی اگر نوبتشان نباشد. این بخش ضربی است که همه در نواختن آن شریکند.

بازی این طور آغاز می‌شود که بازیکنان به صورت گرد و دایره‌ای دور هم می‌نشینند و سپس یکی از بازیکنانی که شروع کننده بازی است ریتم ضرب را شروع می‌کند ( همزمان بقیه افراد هم با او در ریتم همراه می‌شوند). سپس بازیکن با دست اول، عدد یا اسم خودش و با دست دوم، عدد یا اسم یکی از بازیکنان دیگر را می‌گوید و با این کار بازی را به او انتقال می دهد.( مثلا می گوید 1(شماره خودش)و 3  و این یعنی عدد 3 باید پاسخ گو باشد)

فرض کنید ضرب شما دوبار ضربه زدن روی پا و سپس بشکن زدن به ترتیب با هر کدام از دستها باشد. در این صورت با بشکن اول نام خودم و با بشکن دوم نام کسی که قراره بازی به او منتقل شود را میگویم. این در حالی است که همه باید ضرب را به همان ترتیب ادامه دهند و این بازی همچنان چرخش خواهد داشت.

این بازی تا زمانی که یک نفر باقی بماند ادامه خواهد داشت.

قوانین بازی:

 1. به محض خواندن شماره یا اسم هرفرد، بلافاصله (۱ ثانیه) باید پاسخ بدهد و گرنه حذف خواهد شد.
 2. اگر در زمان خواندن یک شماره یا اسم، فرد دیگری به اشتباه پاسخ دهد حذف خواهد شد.
 3. هر بازيکنى شماره‌ یا اسمی را بگويد که قبلاً سوخته و از دوربازی خارج شده باشد، مى‌سوزد و از بازی خارج می‌شود.
 4. اگر فردی که در حال پاسخ دادن است، از ریتم ضربی بازی خارج شود(یعنی ریتم را اشتباه بزند یا اینکه فراموش کند) از بازی حذف خواهد شد.

مراحل بازی:

مراحل این بازی با تغییر ریتم می‌تواند هر بار سخت‌تر شودزیرا ریتم هر چه سخت‌تر شود برای انجامش به تمرکز بیشتری نیاز است و احتمال خطای بازیکنان را بیشتر می‌کند. در زیر چند ریتم برای نمونه پیشنهاد می شود. ولی شما می توانید هر طور که می خواهید ریتم بازی را تغییردهید:

 1. دو بار زدن روی پا و سپس دو بار دست زدن
 2. دو بار زدن روی پا و سپس دو بار بشکن زدن
 3. دو بار زدن روی پا و سپس اول با دست راست و سپس با دست چپ بشکن زدن
 4. یک بار زدن روی پا و سپس یک بار دست زدن و سپس اول با دست راست و سپس با دست چپ بشکن زدن
 5. دوبار روی پای خودتان بزنید و با دستها به دست دو نفر کناری خود دو بار بکوبید
 6. ضربه روی شصت پا، زانو، شانه و سر و سپس اعلام شماره و یا اسامی
 7. لمس شانه‌ها با دست‌های مخالف به صورت ضرب دو تایی و سپس ضربه روی پا دو بار

پیشنهادهای بیشتر برای انجام بازی:

این بازی می‌تواند با سرعت نیز در دورهای بعدی انجام شود. ریتم را ناظر یا داور بازی می‌تواندتند‌تر یا کند تر اعلام کند و در حین اعلام ریتم و انجام تغییرات همزمان باید نفرات به اسمی که خوانده می‌شود نیز توجه کنند. هر بار که داور تند را اعلام می کند همگی باید با سرعت کار را انجام دهند و هر بار که کند اعلام میکند باید به آرامی ضرب را بزنند. این کار را میتوان برعکس نیز انجام داد.

Search

مطالعه نمایید:

سایر مطالب

بازی مجسمانه خرگوش

نویسنده بازی : فاطمه موسوی بصیرت دسترسی به بازی : رایگان خرید اشتراک این بازی برای کدام گروه سنی طراحی شده است ؟ بازی برای

Read More »
تمرین صبر با بازی ، بازی برای تمرین بازداری پاسخ

لیوانهای شفاف

نویسنده بازی : فاطمه موسوی بصیرت دسترسی به بازی : رایگان خرید اشتراک این بازی برای کدام گروه سنی طراحی شده است ؟ بازی برای

Read More »
این مطلب را برای دوستان خود به اشتراک بگذارید:

گفتگو کنید

2 نظر

 1. چه ضرب اهنگی داره. برای تقویت هوش موسیقیایی هم مناسبه.
  مرسی

  1. این بازی خیلی روی توجه تقسیم شده کار می کنه. هم باید حواستون به اطلاعاتی محیط باشه و هم ضرب آهنگ را فراموش نکنید.

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *