چرا بازی‌های حرکتی مهم هستند؟

تحقیقات نشان میدهد که کودکانی که پیش از هفته سی و هفتم بارداری به دنیا می‌آیند در زمینه مشکلات شناختی نسبت به بچه هایی که در موعد مقرر به دنیا آمده‌اند تفاوتهایی دارند. البته بخش زیادی از این مشکلات در طی چند سال اول پس از تولد از بین می‌رود اما اگر کودکی پیش از هفته سی و دوم به دنیا آمده باشد این اختلاف‌ها تا سنین نوجوانی نیز باقی می‌ماند. در این تحقیقات روی کودکان نه تا سیزده ساله‌ای که پیش از موعد به دنیا آمده بودند با همسالانی که در موعد مقرر به دنیا آمده بودند آزمایشی انجام دادند که تفاوت‌های بین کودکان را بررسی کنند. از بچه ها خواسته شد به سرعت هر چه تمامتر دکمه‌ای را فشار دهند (یک فعالیت حرکتی) مگر در زمانی که علامتی به آنها نشان داده می‌شد.

رابطه بین بازی‌های حرکتی و مهارت‌های شناختی

یک اختلاف اساسی بین این دو دسته کودکان در بازداری پاسخ بود. بازداری پاسخ یعنی تفکر پیش از انجام کار. نکته جالب این بود که کودکانی که خیلی زودتر از موعد به دنیا آمده بودند در بازداری پاسخ و نزدن دکمه‌ای که باید آن را به سرعت فشار می‌دادند ضعف داشتند. این کودکان قادر به مهار حرکتی و نزدن دکمه در زمانی که علامتی به آنها نشان داده می‌شد نبودند یا ضعیف عمل می‌کردند.


اما نکته مهمتر این بود که اگر کودکانی که پیش از موعد به دنیا آمده بودند به اندازه کافی بازی‌ها و فعالیت‌های حرکتی هدفمند انجام داده بودند این اختلاف آنها با همسالان معمول خود از بین می‌رفت. از آنجا که رابطه بین حرکت و مهارتهای شناختی به خصوص در گروه‌های سنی پایین بسیار تنگاتنگ است این نتیجه قابل توجه است. به همین دلیل لازم است روی فعالیت‌های حرکتی و بازی‌های هدفمند به منظور تقویت و تمرین مهارت‌های شناختی تاکید شود.

 


منبع خبر:
Neurosciencenews

مطالعه نمایید:

سایر مطالب

Neurokid

نوروکید اپلیکیشن شناختی در زمینه اتیسم است. این برنامه در حوزه اختلالات عصبی- رشدی به خانواده کمک می کند تا به تشخیص زودهنگام این اختلال

Read More »

Brain Games Kids

بازی مناسب برای مغز کودک بازی های این برنامه شامل بازی هزار تو، بازی طنز، دقت بینایی، حافظه، دید فضایی، سودوکو، یافتن اشیا، پیچ و

Read More »
این مطلب را برای دوستان خود به اشتراک بگذارید:
به اشتراک گذاری بر روی email
به اشتراک گذاری بر روی skype
به اشتراک گذاری بر روی linkedin
به اشتراک گذاری بر روی telegram
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

کیبورد خود را برای روی زبان انگلیسی قرار دهید

کیبورد خود را برای روی زبان انگلیسی قرار دهید

کیبورد خود را برای روی زبان انگلیسی قرار دهید

ارسال مجدد کد یکبار مصرف (00:30)

کیبورد خود را برای روی زبان انگلیسی قرار دهید

ارسال مجدد کد یکبار مصرف(00:30)