Search
Close this search box.

گفتگوی پیش از خواب

خواب کودک، بازی با کودک
گفتگو با کودک پیش ازخواب

زمان خواب فرصت مناسبی برای گفتگو با کودک است. زمانی که روتین­های اولیه مثل بازی آرام، آرام کردن محیط، حمام کردن و … را انجام داده‌اید، کودک را با وسیله مورد علاقه‌اش در تخت یا رختخوابش بگذارید و در حالی که پشت یا پیشانی او را ماساژ می­دهید به آرامی با او حرف بزنید.(تقویت مهارت زبان آموزی) بعضی از والدین کتاب می‌خوانند و یا لالایی می‌گویند. هر دو اینها خوب است اما گفتگو با کودک حس متفاوتی ایجاد می‌کند. صدای شما برای کودک آرامش بخش است چرا که اولین صداهایی که کودک در دوران بارداری شنیده صدای شما بوده است.

اگر نمی‌دانید درباره چه حرف بزنید درباره کارهایی که کودک در طی روز انجام داده بگویید. از کلمات ساده و کوتاه استفاده کنید. به او درباره افرادی که در طی روز دیده، اتفاقاتی که افتاده، مکان‌هایی که رفته و نظایر آن بگویید. و مهمتر از همه اینکه به او بگویید که چقدر برای شما دوست داشتنی و خاص است. صدای شما حکم لالایی برای کودک را دارد و او را سریعتر به سمت خواب می­برد. تا حد امکان کلمات و جملاتی که انتخاب می­کنید ساده و بدون بار هیجانی زیاد باشد. از تن صدای مناسب استفاده کنید. ناگهان صدای خود را بالا و یا پایین نبرید. این کار ریتم خواب کودک را بهم می­ریزد.

توجه به نیازهای کودک پیش از بخواب رفتن حس اعتماد به نفس و آرامش به کودک می­‌دهد. در نهایت بخاطر داشته باشید گفتگوی شما پیش از خواب با کودک علاوه بر آرام سازی او، به تقویت مهارتهای زبان آموزی، رشد مهارتهای تفکر،‌به کارگیری حافظه را به همراه دارد.

Search

مطالعه نمایید:

سایر مطالب

بازی مجسمانه خرگوش

نویسنده بازی : فاطمه موسوی بصیرت دسترسی به بازی : رایگان خرید اشتراک این بازی برای کدام گروه سنی طراحی شده است ؟ بازی برای

Read More »
تمرین صبر با بازی ، بازی برای تمرین بازداری پاسخ

لیوانهای شفاف

نویسنده بازی : فاطمه موسوی بصیرت دسترسی به بازی : رایگان خرید اشتراک این بازی برای کدام گروه سنی طراحی شده است ؟ بازی برای

Read More »
این مطلب را برای دوستان خود به اشتراک بگذارید:

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *