نظم یا بی نظمی؟

به این عکس خوب نگاه کنید. شلوغ و بهم ریخته با کلی وسایل ریز و کوچک که شما را به یاد مادرش می اندازدکه باید این بهم ریختگی ها را جمع کند. این در نگاه اول درست به نظر می رسد. اما در نگاه دقیق تر آیا می‌توانید نظمی را در این بی نظمی ببینید؟ عکس اصلی را با دقت بیشتری نگاه کنیم.

 

ساخته های خمیری، ماشینها و وسایل نقلیه کوچک، وسایل پزشکی و طبابت، لگوها (که خود دو دسته شده‌اند. آنها که از ترکیب بیشتر از دو قطعه لگو درست شده اند و آنها که تنها هستند)، ابزار و وسایل کار و وسایل آهن ربایی در اطراف میز چیده شده اند.

 

یک ساعت کار صرف این چیدمان به ظاهر نامنظم شده است. کودک من با حوصله و صرف وقت تک تک اجزا را در حالی که به نظر می آمد دارد روی میز را شلوغ می کند، چید. چیدمان، دسته بندی و مرتب سازی مهارت مهمی برای کودکان است.

اما چیدمان یا دسته بندی چه فایده ای دارد؟

فعالیتهای مرتب کردن و چیدمان برای آموزش برنامه ریزی به کودک در آینده استفاده می شوند.

 

این فعالیتها تمرینات ذهنی مناسبی برای کودکان هستند. قدرت دسته بندی کردن و طبقه بندی اشیاء بر اساس ویژگیهای مختلف را به کودک می دهد و دید او را به دیدن اشیاء از زوایا و جنبه های مختلف پرورش میدهد.

این فعالیتها کودک را منظم و مسئولیت پذیر رشد می دهد.

و در نهایت این چیدمانها نقطه شروع یادگیری مهارتهای ریاضی هستند. از همین نقطه است که کودک درکی از رابطه بین اشیاء، شباهتها و تفاوتها را بدست می آورد و حتی می توان گفت پایه های اولیه خلاقیت را نیز تمرین میدهد.

 

اما چه کنیم که این مهارتها را تمرین بدهیم؟

اول از همه اینکه مقابل این فعالیت و کار بچه ها قرار نگیریم. اگر امروز چیدمان بزرگی روی میز انجام داده به سرعت آن را جمع آوری نکنیم. به جزییات آنچه انجام داده دقت کنیم و توجه او را مجددا به نوع دسته بندیش جلب کنیم.

اشیاء متفاوت دیگری در اختیارش قرار دهیم تا ببینید که چگونه آنها را در نظم فعلی جا میدهد. از کودکان بزرگتر می توان پرسید چرا یک وسیله را در یک دسته خاص قرار داده است تا به قالبهای ذهنی‌اش دست یافت.

چه فعالیتهای دیگری را میتوان برای رشد این مهارت استفاده کرد؟‌

مطالعه نمایید:

سایر مطالب

Baby Games for 1+ Toddlers

بازی های کودکانه برای کودکان نوپا این برنامه جزو بازی های شناختی است که برای نوپایان و کودکان پیش دبستانی طراحی شده است. و زیر

Read More »

AutiSpark: Games for Kids with Autism

اوتی اسپارک، یک برنامه آموزشی مناسب برای کودکان مبتلا به اوتیسم است. این برنامه با بازی های ویژه و تحت نظارت متخصصان این حوزه طراحی

Read More »

Khan Academy Kids

آکادمی کودکان “کان” این برنامه، یک اپلیکیشن آموزشی مناسب برای کودکان است. هدف این برنامه رشد و ارتقای سطح علمی کودکان است و اینکه شما

Read More »
این مطلب را برای دوستان خود به اشتراک بگذارید:
به اشتراک گذاری بر روی email
به اشتراک گذاری بر روی skype
به اشتراک گذاری بر روی linkedin
به اشتراک گذاری بر روی telegram
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.