Search
Close this search box.

Lumosity

لوموسیتی نام برنامه‌­ای است با شعار “تمرین مغز” که توسط کمپانی لوموس منتشر شده است. اپلیکیشنی ا­ست برای تمرین ذهنی و تقویت حافظه که به صورت رایگان در دسترس قرار گرفته است. این برنامه به کاربران اجازه می­دهد از طریق مینی‌­گیم­‌های موجود، ذهن خود را به چالش بکشند. لازم به ذکر است که بازی­‌های موجود در این اپلیکیشن حاصل تحقیقات علمی هستند که نتاج آنها به تایید رسیده است.

لوموسیتی یک بازی شناختی با هدف تمرین حافظه

تمرکز این برنامه بر روی سرعت عمل- حافظه- توجه- انعطاف پذیری- حل مسئله- کلمات- محاسبات است. که براساس آن یک سری بازی را طراحی و ارائه کرده است. به گفته سازنده بازی، این برنامه در طول 14 سال که از تولد آن می­گذرد، توسط 100 میلیون کاربر نصب شده است و شامل 25 بازی شناختی و برنامه آموزشی است. به ادعای سازنده، هر کسی روزانه چند دقیقه از این ابزار استفاده کند می­‌تواند فردی باهوش­تر و زیرک­تر باشد و حافظه خود را به خوبی تقویت کند. بازی­های عرضه شده در نرم افزار از ساده به متوسط و سپس به سطح حرفه‌­ای می­رسند.

اپلیکیشن، شامل دو نسخه رایگان و پریمیوم (غیر رایگان) است که نسخه رایگان این برنامه با محدودیت­‌های خاصی همراه است. برای مثال کاربر با نسخه رایگان این برنامه نمی‌تواند به تمام بازی­‌هایی که برای تقویت حافظه و سرعت عمل مغز طراحی شده‌ دسترسی پیدا کند.

حدوداً روزانه 15 دقیقه برای انجام مینی گیم‌­های برنامه، زمان لازم است. بعد از هر دوره بازی رتبه‌­ای با عنوان “LPI” که مخفف “Lumosity Performance Index” یا همان شاخص عملکرد مغز در لوموسیتی است و براساس قدرت حافظه، دقت، سرعت، انعطاف­ پذیری و حل­ مساله است، به شما داده می­‌شود. می‌­توانید این شاخص را با عملکرد روزها و ماه‌­های قبل خود مقایسه کنید و شاهد تاثیر نرم افزار بر تقویت قدرت ذهنی خود باشید. البته انجام این بازی برای تمامی سنین مناسب است.

در این برنامه سعی شده تا بازی­‌هایی در اختیار کاربر قرار گیرد که به طور ناخودآگاه منجر به تقویت حافظه، هوش، سرعت پردازش اطلاعات و غیره می‌شوند. برای استفاده از قابلیت­‌های اپلیکیشن ابتدا باید مشخصات خود را در اختیار برنامه قرار دهید. مشخصاتی مثل نام، جنسیت، سن را وارد و با استفاده از ایمیل خود در برنامه عضو ‌شوید. در ابتدای ورود لیستی از کارکردهای شناختی را به شما ارائه می‌دهد و می پرسد که در کدام مورد می­‌خواهید مهارت خود را  تقویت کنید. بعد از ثبت نام، تستی را از شما می­‌گیرد تا میزان عملکرد شناختی شما را در سه حوزه زیر مورد بررسی قرار دهد.‌

مهارتهای شناختی مورد بررسی در لوموسیتی:

سرعت پردازش

چند تصویر هندسی با رنگ‌­های محتلف به شما نشان می­‌دهد و با نمایش هر یک از شما می­‌پرسد که آیا این شکل با شکلی که قبل از این نمایش داده شد، مشابه است یا خیر.

speed process

توجه تقسیم شده:

 شما باید در یک ریل پر پیچ و خم، قطارهایی با هر رنگ را به مقصد با رنگ مشابه برسانید. برای انجام این کار باید مسیر ریل­‌ها را به سرعت تغییر دهید و سعی کنید هیچ اشتباهی انجام ندهید.

attetion

حافظه:

شما با یک جدول چند خانه رو به ­رو می‌شوید که برای چند ثانیه برخی از خانه‌­های آن با الگوی نامشخصی روشن می‌شوند. سپس این خانه‌­ها خاموش و به حالت اولیه باز گردانده خواهند شد.شما باید خانه­ های روشن شده را در خاطر نگهداشته و در زمان خاموشی جدول آنها را مشخص کنید.

memory

سپس اپلیکیشن با ردیابی دقیق عملکرد شما در هر تست یا بازی، نتایج و امتیازهای کسب شده شما را مشخص و در قالب نموداری برای شما ارائه می‌کند. در نسخه‌های جدید برنامه حتی یک بخش اختصاصی برای تقویت زبان کاربر هم ایجاد شده است که روش­های بسیار دقیقی را بدین منظور ارائه می‌کند.

همچنین اپلیکیشن هر روز برای تقویت حافظه و عملکرد مغز شما بازی­‌هایی را در اختیارتان قرار می‌دهد و شما با انجام این بازی­‌ها ذهن خود را به چالش می‌کشید. مادامی که شما در حال انجام این بازی­ها هستید، لوموسیتی به شکل دقیق و با استفاده از الگوریتم‌­هایی خاص وضعیت عملکرد مغز شما را از حرکاتتان می‌سنجد. برای مثال سرعت عمل یا میزان خطایی که شما در بازی ها مرتکب می‌شوید از معیارهای اصلی سنجش کیفیت عملکرد مغز شما خواهد بود.

برنامه لوموسیتی به گونه‌ای طراحی شده که قبل از شروع هر چالشی که کاربر برای اولین بار با آن مواجه می‌شود یک دوره کوتاه آموزشی یا تمرینی را برگزار می‌کند. پس شما در این مرحله به طور کامل با نحوه انجام بازی یا چالش پیش­رو آشنا خواهید شد.

 

ویژگی‌های بازی:

هدف اصلی این برنامه تقویت حافظه است.

نکات مختلفی درمورد افزایش مهارت و سرعت ذهن یاد می‌گیرید.

می‌توانید با تعیین نوع بازی، میزان سختی تمرینات خود را افزایش دهید.

مهارت خواندن و یادگیری لغت را در خود افزایش دهید.

بازی‌هایی را انجام دهید که به آرامش شما کمک کنند.

بازی‌هایی وجود دارد که زمان زیادی از شما نمی‌گیرند، پس نگران وقت‌گیر بودن آن نباشید.

تمامی بازی‌هایی که در این نرم افزار وجود دارند، هم مناسب کودکان و هم مناسب افزاد بزرگسال هستند.

نام:  Lumosity – Brain Training

سیستم عامل: اندروید و iOS

سازنده:  Lumos Labs, Inc

 

Search

مطالعه نمایید:

سایر مطالب

بازی مجسمانه خرگوش

نویسنده بازی : فاطمه موسوی بصیرت دسترسی به بازی : رایگان خرید اشتراک این بازی برای کدام گروه سنی طراحی شده است ؟ بازی برای

Read More »
تمرین صبر با بازی ، بازی برای تمرین بازداری پاسخ

لیوانهای شفاف

نویسنده بازی : فاطمه موسوی بصیرت دسترسی به بازی : رایگان خرید اشتراک این بازی برای کدام گروه سنی طراحی شده است ؟ بازی برای

Read More »
این مطلب را برای دوستان خود به اشتراک بگذارید:

گفتگو کنید

1 نظر

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *